Kia, iF Tasarım Mükâfatleri’nde İki Farklı Kategoride Mükâfat Kazandı

Kia, iF Tasarım Mükâfatleri’nde İki Farklı Kategoride Mükâfat Kazandı

Geçmişte de karşımıza bir hayli mükâfatla çıkan Güney Koreli araba üreticisi Kia, yine bir mükâfat daha kazanmayı muvaffak oldu. Kia, XCeed ve ‘Imagine by Kia‘ konseptleriyle 2020 iF Tasarım Mükâfatleri çerçevesinde iki mükâfatı birden kapmayı muvaffak olarak yine sesini duyurdu.

Kia’nın XCeed’i, 2020 iF Tasarım Mükâfatleri’nde ‘Ürün‘ kategorisinde mükâfatı kazanan ad oldu. Kia, XCeed’i henüz geçtiğimiz aylarda Avrupa piyasasına sunmuştu. XCeed, kısa zamanda büyük zafer elde etmiş ve bir hayli araba kullanıcısının seçimi haline gelmişti.

Kia, kazandığı mükâfatlarla tasarım mevzusundaki iddiasını bir kere daha ispatladı:

kia xceed

Mükâfat alan bir değişik konsept ise ‘Imagine by Kia’ oldu. Imagine by Kia, Kia’nın elektrikli arabalara olan yaklaşımını en hoş biçimde gösteren bir konseptti. Imagine by Kia, 2020 iF Tasarım Mükâfatleri’nde ‘Profesyonel Konsept‘ kategorisinde verilen mükâfatın sahibi oldu.

Kia’nın 2020 iF Tasarım Mükâfatleri’nde elde ettiği iki mükâfat da işletmenin tasarım alanında ne kadar eforlu bir rakip olduğunu ortaya koydu. 2010 senesinde ilk iF mükâfatını kazanan işletme, o seneden beri her yıl en az bir iF mükâfatı alarak bugün toplamda 20 iF mükâfatının sahibi oldu.

Kia’nın XCeed arabayı, kompakt SUV işlevselliğini spor bir görünümde bir hatchback havasıyla veriyor. Kia XCeed, Frankfurt’taki Kia tasarım stüdyosunda özellikle Avrupalı alıcılara hitap etmek için planlandı. Taşıtın elektrikli versiyonu bu senenin ilk yarısında piyasaya çıkacak.

imagine by kia

1953 senesinden bu yana devam eden iF Tasarım Mükâfatleri’nin 2020 senesindeki ayağında toplamda 56 ülkeden 7.298 müracaat mükâfatı kazanmak için birbiriyle yarıştı. 7.298 müracaatın her biri beynelmilel kimliğe sahip 78 tasarım uzmanı tarafından değerlendirildi.

iF Tasarım Mükâfatleri kapsamında yedi kategoride mükâfat verildi: Ürün, İrtibat, Ambalajlama, Mimari, İç Mimari, Tasarım Servisi ve Profesyonel Konsept. Mükâfat merasiminde rastgele bir kategoriden mükâfat kazanan katılımcılar, Berlin’deki Cafe Moskau’da 2 – 10 Mayıs tarihleri arasında sergilenecek.