Kendi Kendini Işıkla Arınabilen Kapı Kolu Planlandı

Kendi Kendini Işıkla Arınabilen Kapı Kolu Planlandı

Hong Kong Üniversitesi’nden iki tasarımcı, dünya çapında 8.000’den fazla insana bulaşan ve çoğunluğu Çin ve Hong Kong’da olmak üzere 700’den fazla can alan 2003 SALLA salgınını düşünerek harekete geçti. “Binlerce bireye bulaştı, suratlarca şahıs can verdi ve insanlar bunun neticesinde ulus sıhhatinin ehemmiyetini fark etmeye başladı” dediler.

Kapı kolunun her bir ucunda alüminyum kapaklı sırça tüp bulunuyor. Kapı, ince bir toz halinde öğütülmüş titanyum dioksit ismi verilen bir mineralden yapılmış ve bir fotokatalitik kaplama ile kaplanmış. Sırça tüp üzerindeki bu ince kaplama, bakterileri UV ışığı ile aktive edilen kimyevi bir tepkinle dağılabilir.

“Ananesel paklik malzemeleri insan bedenine hasarlı”

kendi kendini temizleyebilen kapı kolu

Sum ve Kin’in söylediği gibi, birden fazla bireyin kullandığı tuvalet gibi yerlerin kapı kolları çok fazla bakteri bulundurur. “Bir Hayli enfeksiyonun; misalin SALLA, MERS, Ayak ve Ağız Hastalığı ve Candida auris gibi temas yolunu yayılabileceğini öğreniyorduk” dedi. İkili, “Günümüzde insanlar kamu alanlarını arınmak için kimyevi paklik malzemeleri kullanıyorlar ancak tesiri çok sürmez ve insan bedenine hasarlı” ifadelerini kullandı. “Tasarımımız yüksek dayanıklılığa sahip ve tesirlidir.”

Tasarımcıların yeni geliştirilen mikrop öldürücü tasarımı laboratuvar testleri sırasında mikropların takribî %99,8’ini yok etti. Kendi kendini arınan kapı kolu, 2019 James Dyson Ödülleri’nde kazananlardan biriydi. Proje şimdi final evresinde yarışıyor.