Kaşıkçı cinayetini idareyen ad prens Selman’ın danışmanı

Kaşıkçı cinayetini idareyen ad prens Selman'ın danışmanı

Amerika Birleşik Devletlerinin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, Suudi Krallık Ailesinden bazı şahıslar, hükümet danışmanları, Batılı yetkililer, aktivistler gibi kaynaklara sabrettirdiği haberinde, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın basın danışmanı 40 yaşındaki Suud el-Kahtani’nin Kaşıkçı cinayeti için İstanbul’a sevk edilen suikast timini idareyen şahıs olduğunu iddia etti.

Haberde, “Kahtani’nin bu cinayetteki mümkün rolü, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prens’i bu işin dışında yakalama gayretlerini de güçe sokuyor” ifadesi kullanıldı.

Habere göre, Prens Muhammed bir taraftan ülkesinde sosyal reformlar yaparken, Prens’in en yakınındaki adlardan Kahtani de karşı seslere karşı sıfır hoşgörü siyaseti yürüttü ve basın danışmanının radarına giren ilk şahıslardan biri Kaşıkçı oldu.

KAŞIKÇI’YI BAZI TAAHHÜTLERLE DÖNDÜRMEYE ÇALIŞMIŞ
Kahtani, evvel Kaşıkçı’nın bazı taahhütlerle aldatılarak Suudi Arabistan’a dönmesini sağlamak istedi ve Suudi gazeteciye “Veliaht Prens editörlüğünüzü değer katıyor. Sizi tekerrür Suudi Arabistan’da görmek istiyor” iletisini gönderdi. Cemal Kaşıkçı’nın ülkesine dönmemesi üzerine Suudi yönetimi gazetecinin oğlu Salih’e ülkeden çıkış yasağı koydu ve İstanbul’daki başkonsolosluktaki cinayet tasarlanmaya başlandı.

KAŞIKÇI’YA BULUŞMA VEREN AD KAHTANİ İLE DEVAMLI BAĞLANTI HALİNDEYDİ
Kaynaklara göre, Kaşıkçı’ya İstanbul’daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda 2 Ekim tarihi için buluşma veren konsolosluk misyonlusu da Kahtani ile devamlı bağlantı halindeydi. Prens Muhammed bin Selman’ın en güvendiği bir öbür ad olan Suudi Arabistan İstihbarat Şefi Takviyecisi General Ahmed el-Assiri de Kahtani’den aldığı emir güzergahında suikast timini topladı.

HEM KAHTANİ HEM DE ASSİRİ VAZİFEDEN ALINDI
Suikast timinin İstanbul’a giderken kullandığı ve Prens Muhammed bin Selman’ın büroyu tarafından hakimiyet edilen havayolu firmasına ait uçakların kullanım iznini onaylama vazifesinin de Kahtani’de olduğunu vurgulayan kaynaklar, Kral Selman bin Abdulaziz’in Kaşıkçı cinayetine ait Türk yetkililerin topladığı ispatlar hakkında bilgilendirildikten sonra hem Assiri’yi hem de Kahtani’yi vazifeden aldığını belirtti.

Şu anda her iki yetkilinin de soruşturma altında olduğunu aktaran kaynaklar, ne Kahtani ne de Assiri’nin hapsedildiğini ifade etti.

Kahtani’nin yerli basın üzerindeki hakimiyeti artırdığı, ayrıca sosyal medyada yazılanların hakimiyet edilmesi için 3 bin bireyden oluşan bir kurul kurduğunu dile getiren kaynaklar, Kahtani’nin bayan hakları korunucularını susturmak için de kampanya yürüttüğü bilgisini paylaştı.

Ayrıca kaynaklar, Katar krizi, bayan hakları aktivistlerinin susturulması gibi Muhammed bin Selman’ın en münakaşalı kararlarına Kahtani’nin liderlik ettiğini kaydoldu.

KAŞIKÇI CİNAYETİ
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra haber alınamamıştı. Suudi Arabistan yönetimi 18 gün sonra gazeteci Kaşıkçı’nın konsoloslukta öldürüldüğünü kabul etmek zorunda kalmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan söylemede ise “Maktul Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde, konutluluk operasyonları için girdiği Suudi Arabistan Kraliyeti İstanbul Başkonsolosluğu’nda, daha evvelden yapılan tasarılama güzergahında, başkonsolosluk binasına girer girmez boğularak öldürülmüştür. Cesedi, boğularak yeniden evvelden yapılan tasarılama güzergahında dağılınarak yok edilmiştir” ifadeleri kullanılmıştı.

Bir cevap yazın