Kanserin Rehabilitasyonu Fillerin Genetik Kodunda Gizli Olabilir

Kanserin Rehabilitasyonu Fillerin Genetik Kodunda Gizli Olabilir

Kıdemli ortak yazar Dr. Joshua Schiffman, “Filler, insanların 100 katı büyüklüğünde. Hepsi kanserden can veriyor ve jenerasyonları tükeniyor olmalıydı. Fakat daha az kanserleri var” diyor. Çoğu insan, p53’ü kanserle savaşan bir protein, Schiffman “genomun gözeticisi” olarak adlandırıyor kodlayan bir genin iki kopyasına sahiptir. Kalıtsal bir kanser yatkınlığı belirtiyi olan Li-Fraumeni olan insanlarda, bu proteinini kodlamak için iki yerine yalnızca bir kopya bulunuyor. Bu hücre, zararı onarmak ya da kanserli olma yolunda ilerleyen bir hücreyi yok etmek için harekete geçebiliyor. Schiffman, Li-Fraumeni Belirtiyi olan şahısların hayatları süresince kanser geliştirme tehlikesinin %100 etrafında olduğunu söyledi.

Filler, p53’ü oluşturan genin 40 kopyasına sahiptir. Schiffman’ın dediğine göre bu sayı insanlardan yalnızca iki olarak sayılıyor. O ve Arizona Eyalet Üniversitesi’ndeki evrimsel bir biyolog olan kıdemli yazar Carlo Maley, fillerin p53’ünün kanserli ya da kansere dönüşmekte olan hücreleri insanlarınkinden daha yüksek oranda tamir edeceği kuramını ortaya attı.

Buldukları neticeler kuramı doğrulamadı

filler kansere cok az yakalanıyor

Schiffman “Neticelerimize yakından baktık. Gördüğümüz şey bizi afallattı ama çok anlamlı oldu” diyor. Onarım oranı eşti ancak fillerde, genom gözeticinin hamle usulünü değişikti: hücre vefatı. Fil için Schiffman, “Kanser geliştirmememiz o kadar ehemmiyetlidir ki, hücrelerin dağılınmasını takip edip kansere dönüşüp dönüşmeyeceğini tespit etmek yerine, hasar görmüş hücreden tamamen kurtulmak için son gözetmeye gereksinimimiz var.” dedi. Schiffman ve takımı neticelerini Perşembe günü Journal of the American Medical Association’da yayımladı.

Sonraki adım, bu proteinleri değişik cinslerde sınamak

Filler kansere nadiren yakalanıyor

Bir sonraki adım, p53’ün cinsler arasında işe yarayıp yaramayacağını görmek oldu. Fare hücrelerinin, p53 geninin ekstra kopyaları verildiğinde kanser mukavemeti geliştirdiği görülüyor. Şimdi laboratuarda Schiffman, fillerin p53’şanı aldıklarını ve ne olduğunu görmek için Li-Fraumeni hücrelerine naklettiklerini söyledi. P53‘ün tesirini taklit edebilecek bir ilaç olabileceğine ve bu genleri kansere tutulma tehlikeyi taşıyan şahıslarda ya da zati hastalanan şahıslarda hastalığı rehabilitasyon etmek için kullanabileceğine inanıyor. Önümüzdeki üç ila beş sene içinde muayenehane bir deney yapmayı umuyor. 

Çalışma, hastalarıyla konuşurken ona yeni bir bakış açısı kazandırıyor. “Önümde belirtiyi olan ve netlikle kanser olacak bir hastam olduğunda onlara filler kanser olmuyor ve fillerden ders almak için hayvanat bahçesi ve sirkle beraber çalışıyoruz. Bu surattan bir gün asla kanser olmamanız gerekiyor” dediğini söylüyor. Sonra, çocukların gülmeye ve hayvanat bahçesine nasıl gitmek istediklerini konuşmaya başladığını anlatıyor.