Kahvaltı Menedilmeli Diyen Dr. Mehmet Öz’şan Kendisiyle Çelişen Yazısı

Kahvaltı Menedilmeli Diyen Dr. Mehmet Öz’şan Kendisiyle Çelişen Yazısı

Columbia Üniversitesi’nde başkan yardımcısı ve cerrahi profesörü olan dünyaca şöhretli hekim Mehmet Öz, geçtiğimiz günlerde yaptığı esrarengiz bir söyleme ile gündemi bir hayli meşgul etmişti.

“Bence 2020’de yapılacak ilk şeylerden biri kahvaltıyı menetmek olmalı.” laflarıyla oldukça iddialı bir çıkış yapan Mehmet Öz, daha sonrasında laflarının yanlış anlaşıldığını belirtip neden böyle bir tümce kurduğuna sarihlik getirmiş olsa da münakaşaların odak noktası olmaktan kurtulamadı.

Türk toplumu olarak gösterişli kahvaltı sofralarına meraklı olduğumuzdan “kahvaltı menedilmeli” lafları natürel olarak aşırısıyla dikkatimizi çekti. Dr. Mehmet Öz, “Ben sabah yemek yemeyin demiyorum. Ama 07.00’de uyanıyorsanız 11.00’de yiyin diyorum.” diyerek mevzunun hiç kahvaltı yapmamak olmadığını belirtse de tenkit okları bir kere üzerine yöneltilmişti.

“Güne kahvaltıyla başlamanızı nasihat ediyorum.”

dr. mehmet öz

Yukarıyadaki alt başlıkta görmüş olduğunuz söyleme rastgele birine değil, günlerdir “kahvaltı menedilmeli” lafları suratından tenkit etilen Dr. Mehmet Öz’e ait. Ekim 2013 tarihinde Hürriyet.com.tr’de “İşte büyülü kahvaltı yöntemlerim” başlıklı bir yazı yayımlayan Dr. Öz, kahvaltı yapmanın kalp krizini önlediğini ortaya çıkaran bir çalışmadan bahsediyor ve kahvaltı yapmanın neden ehemmiyetli olduğuna söylüyordu.

“Kahvaltı, bedenimiz için bütün anlamıyla bir uyandırma servisi. O surattan her zaman ısrarla, güne kahvaltıyla başlamanızı nasihat ediyorum.” tümceleriyle yazısına başlayan Dr. Öz, “Gece uykusundan sonra sabah uyandığınızda bedeniniz kalori ister. Sabah kalori almadan, bedeniniz bir daha ne zaman enerji alacağından emin olamaz. İşini sağlama almak için de metabolizmasını yavaşlatır ve açlık moduna girerek bulabildiği her kaloriye sarılır. Ayrıca sabahları kendinizi aç vazgeçmek, gün içinde daha çok acıkmanıza neden olarak bulduğunuz cips veya çikolatalara katlanmanızı güçleştirir.” diyerek kahvaltı yapmanın ehemmiyetine vurgu yapıyordu.

Dr. Mehmet Öz’şan yazısındaki gerçek vurucu nokta ise bundan sonra geliyor: “İşte bu tesirler kahvaltıyı sıçramanın kalp krizi tehlikesini neden çoğaldırdığının, sizi kilo almaya daha yatkın hale getirmesinin ve diyabete tutulma tehlikesini yüzde 21 çoğaldırmasının esas sebebi. Başka Bir Deyişle uyandıktan sonra ne kadar tez bir şeyler yerseniz o kadar iyi.”

“Uyandıktan sonra ne kadar tez bir şeyler yerseniz o kadar iyi.”

dr. mehmet öz

Dr. Mehmet Öz’şan 27 Ekim 2013 tarihli yazısının tamamına buraya tıklayarak erişebilirsiniz. Dürüst olmak gerekirse Dr. Öz’şan kahvaltının ehemmiyetine vurgu yaptığı yazı ile kahvaltı menedilmeli dediği söylemesinin arasında 6 seneden uzun bir vakit var ve bu süreçte binlerce yeni bilimsel araştırma asıllaştırdı.

Bu uzun vakit içerisinde ortaya çıkarılan yeni bilimsel bilgiler, Dr. Öz’şan kahvaltı ile alakalı fikrini değiştirmiş olabilir. Yeniden de Dr. Öz’şan geçmişte “Uyandıktan sonra ne kadar tez bir şeyler yerseniz o kadar iyi.”, şimdi ise “07.00’de uyanıyorsanız 11.00’de yiyin.” diyor olması, mevzunun neden bu kadar tartışıldığını net bir biçimde söylüyor. Bu mevzuda en net söylemenin ise Dr. Ender Saraç’tan geldiğini söyleyebiliriz: Kahvaltıyı kral gibi, öğlen yemeğini prens gibi, akşam yemeğini fukara gibi yiyin.