Jet Motorlu Kaykayıyla Manş Denizi’ni Geçmeye Çalışan Mucit, Bu Sefer Galibiyetli Oldu

Jet Motorlu Kaykayıyla Manş Denizi’ni Geçmeye Çalışan Mucit, Bu Sefer Galibiyetli Oldu

Geçtiğimiz hafta uçan jet motorlu kaykayıyla Manş Denizi’ni aşmayı kasteden Franky Zapata adlı mucit, rekor sınamasında galibiyetsiz olmuştu. Zapata, yarı yolu bitirdikten sonra yakıt dolum platformunda balansını kaybetmesi neticeyi denize düşmüştü.

Franky Zapata, yeni bir sınama yaparak Fransa’nın Sangatte şehrinden böldü ve 22 dakika süren bir yolculuğun ardından İngiltere’nin Dover şehrine erişti. 35 kmlik yolculuk sırasında saatte 170 km sürate erişti. Manş Denizi’nin en dar bölgesi olan Dover Boğazı’nı geçen Zapata, “İşte yaptık ve Kanal’ı geçtik. Bunun ismi çılgınlık” söylemesinde bulundu.

franky zapata flyboard air

İlk sınamada santimetrelik bir yer metamorfozu suratından galibiyetsiz olan takım, ikinci sınamasına daha iyi hazırlandı ve iniş teşebbüsü sırasındaki platformun mümkün dalgalara göre alacağı konum hesaplandı. İlk sınamadaki kazadan sonra, bu defa azıcık değişik bir rota ve daha büyük bir yakıt ikmali platformu kullanarak ikinci sınamayı asıllaştıracağını söyleyen Zapata, emeline ikinci sınamasında erişti.

Zapata, sürücünün bir teknenin arda bağlanarak havada uçmasını sağlayan uçan jet motorlu kaykayını ilk olarak 2011’de kullandı. Mucit, daha sonra bir sürücünün havada özgürce uçmasını sağlayan bilgisayarlı ve dört turbo jet motorlu “Flyboard Air” adlı uçan kaykayını üretti. Zapata, 2016 senesinde Fransa’nın güney sahilinde Flyboard Air’ı 2.252 metre süresince uçurmasıyla birlikte dünya rekorunu kırmıştı.