Jenerasyonunun Tükenme Riski Bulunan Mavi Balina Rakamı Çoğalmaya Başladı

Jenerasyonunun Tükenme Riski Bulunan Mavi Balina Rakamı Çoğalmaya Başladı

Soyu tükenme noktasına gelen ve dünyanın gelmiş geçmiş en büyük canlısı olduğu belirtilen mavi balinadan neşelendirici bir haber geldi. Bilim insanları, mavi balina cinsinin ‘geri dönüş’ yaptığını belirtiyor. British Antarctic Survey’in BAS bilgilerine göre, geçen sene süresince toplamda 55 mavi balina görüldü ya da kaydolundu. Analistler, çalışmalarını Atlantik Okyanusu’nun güneyindeki Güney Georgia Adası etrafında hakikatleştirdi. 

Daha Öncekinden Güney Georgia Adası bölgesinde çok rakamda mavi balina bulunuyordu ancak avcılık sebebiyle bu cinsin soyu tükenme noktasına geldi. Şimdiyse, mavi balinaların yanı gizeme, kambur sırtlı balinaların ve güney asıl balinalarının rakamı neredeyse daha öncekine dönmüş vaziyette. Dr. Jen Jackson, çoğalışın balina avcılığının yasaklanmasının neticeyi olduğunu belirtiyor. Jackson, bu çoğalışın uzun vadeli bir meyil olup olmadığını tespit etmek için gözetmeye ve gözlemlemeye devam etmeleri gerektiğini kaydoluyor.

55 mavi balina tespit edildi

Mavi balina

BAS projesi, son üç kıştır mavi, kambur ve güney asıl balinalarını takip ediyor ve onların ayırt edici şarkılarını kayıt altına alıyor. 2017-18 sezonundaki ilk BAS bulgusunda sadece 1 mavi balina tespit edilirken üçüncü ve son bulguda 55 mavi balina kayıt altına alındı. Washington Üniversitesi’nden balina uzmanı Dr. Trevor Branch, son 40-50 seneyi ele aldığında, kendisinde sadece 2 mavi balina kaydı bulunduğuna dikkat sürüklüyor.

Kambur sırtlı balinaların Güney Georgia’da görünmesiyse artık banalleşti. BAS bulgu araştırmasının son 21 gününde toplam 790 kambur sırtlı balina kaydolundu. Varsayımlara göre bölgedeki sularda 20 binin üzerinde kambur sırtlı balina yer alıyor. Güney Georgia, şu anda kambur sırtlı balinalar için en ehemmiyetli beslenme alanlarından birisi. Uzmanlar, kambur sırtlı balina rakamının, surat sene evvel ilk balina avcılığının başladığı yarıyıldaki rakama eriştiğine dikkat sürüklüyorlar.

Güney asıl balinasının da 2018 senesinde kumpaslı şekilde görülürken bu yıl seyrek görüldüğü kaydolunuyor. Bunun, bu balina cinsinin beslenmek için başka bölgelere gitmiş olmasından kaynaklanabileceği düşünülüyor, ancak beslenme tutumunu kavrayabilmek için daha ileri seviyede tahliller gerekiyor.

Mavi balina

Güney asıl balinaları, yavaş yüzme süratleri ve meraklı tabiatları sebebiyle avlanmaya en uygun ‘asıl‘ balinalar olarak görülüyor. BAS tahlilcileri, 2019 – 2020 kış sezonunda iki güney asıl balinasına yafta koymayı muvaffak oldu. Böylece bu balinaların hareketi çevrimiçi olarak takip edilebiliyor. Güney Georgia’daki balina avcılığının son 60 senede 176 bin balinanın yaşamına mülk olduğu belirtiliyor.