İtirafçılar konuşuyor FETÖ çözülüyor

İtirafçılar konuşuyor FETÖ çözülüyor

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Çaba Şubesince, FETÖ/PDY’nin Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanmasına müteveccih “mahrem imamlar” ve “ankesörlü telefon” soruşturmalarında nezaretine alınan teşkilat üyeyi subaylar ve mahrem imamların yanı gizeme soruşturmalar kapsamında henüz deşifre olmamalarına karşın kendi istekleriyle emniyete gelerek itiraflarda bulunanların rakamı her geçen gün çoğalıyor.

Anadolu Ajansı muhabirin edindiği bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, Şehir Emniyet Müdürlüğü Terörle Çaba Şubesi tarafından FETÖ/PDY’nin Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanmasına müteveccih harekâtlar sürüyor.

Harekâtlar kapsamında bugüne kadar 444 teşkilat üyeyi faal pişmanlıktan faydalanarak itirafçı oldu, bu bireylerin itirafları istikametinde deşifre edilen 950 mahrem imam tutuldu.

Nezaretine alınan teşkilat üyeyi subaylar ve mahrem imamların yanı gizeme henüz deşifre olmamalarına karşın kendi istekleriyle emniyete gelerek itiraflarda bulunan teşkilat üyelerinin rakamı gün geçtikçe çoğalıyor.

Teşkilat üyelerinin itiraflarında, askeri mekteplerin imtihan suallerinin kendilerine nasıl verildiği, “mahrem ağabey”lerin emirlerine uymayan talebe ve subayların mektepten ve çalıştıkları ünitelerden nasıl kovulduklarına müteveccih anlatımlar, teşkilatın reel suratı ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin en ehemmiyetli noktalarına kadar nasıl sızıldığını gözler önüne seriyor.

Sualler imtihandan evvel gösterilip yemin ettirilmiş
Soruşturma kapsamında itirafçı olan teşkilat üyeyi askerlerin ifadelerinde, jandarma astsubay ve kontratlı subay imtihanları evveli kendilerine dizüstü bilgisayardan imtihanda çıkacak suallerin ezberletildiği, ayrıca bu sualleri kimseyle paylaşmayacaklarına dair kendilerine yemin metininin okutulduğu gibi bilgiler yer aldı.

Kara Harp Mektebi 2011- 2013 imtihanlarında talebelere “mahrem imam”lık yapan bir kuşkulunun ise daha sonra kontratlı subay olarak teşkilatsal faaliyetlerini Türk Silahlı Kuvvetleri içinde sürdürdüğü bilgisi de itiraflar arasına ilave edildi.

Direktiflere uymayanları mektepten ve kurslardan atmışlar
Soruşturma kapsamında itirafçı olan Jandarma Kara Havacılık Komutanlığında misyonlu kaptan, emniyetteki ifadesinde, mektep yarıyılında teşkilatsal buluşmalara ait çağrılara uymadığı için kendisine baskı ve tehdit uygulandığını, “Hafta sonları ağabeyin ile görüşeceksin” diye mektepte bulunan bazı komutanlarca tehdit edildiğini belirtti.

Kendisiyle aynı yarıyılda imtihanı kazanan ve teşkilatsal buluşmalara katılmayıp “mahrem ağabey”lerle görüşmeyi yalanlayan teşkilat üyesinin mektepten atıldığıyla alakalı ifadelerine yer verilen kaptan, mahrem imamdan izin almadan komando kursuna katılan bir teşkilat üyeyi subayın ise eğitiminin bitmesine 1-2 hafta kala kurstan atıldığını anlattı.

Bu subayın kendisine, komando mektebinden dönüşte otogarda “mahrem ağabey”lerince karşılandığını ve “izinsiz yapılan hareketlerin sonunun bu biçimde olacağı” güzergahında tehdit edildiğini anlattığı bilgisini veren itirafçı kaptan, teşkilatın emir ve yönergelerine uymayan çok rakamda dostunun harp mekteplerinden ve çalıştıkları ünitelerden atıldıklarını ve üzerinde bu biçimde baskı kurulduğunu kaydoldu.

Soruşturma kapsamında itiraflarda bulunan bir başka teşkilat üyeyi subay da teşkilatsal buluşma ve buluşmaları aksattığı yarıyılda, vazifelerde kullandığı hamle yeleğinin cebine “Dikkat et, sen ve ailen şefkat tokadı yemesin” biçiminde tehdit içerikli anekdot vazgeçildiğini söyledi.

“Darbe olsa nasıl olur?” diye sormuşlar
Teşkilat üyeyi olan ve hakkında rastgele bir soruşturma yürütülmeden evvel teslim olan bazı subayların itirafları ise teşkilatın sapkın suratını ortaya koydu.

Lise ve üniversite yarıyılından itibaren teşkilat içerinde yer aldığını anlatan bir itirafçı ise ifadesinde, katıldığı teşkilatsal buluşmada kendilerine, “Şimdi kapından içeri Peygamber Efendimiz girse bile kararsızdır, şimdi Fetullah Gülen Hocaefendi’nin zamanıdır.” biçiminde sapkın söylemlerde bulunulduğunu söyledi.

Soruşturma kapsamında ifade veren bazı itirafçıların anlatımları ise 15 Temmuz darbe teşebbüsün teşkilat tarafından nasıl tasarlandığı ve yaşama geçirildiğini ortaya koydu.

Teşkilatın mahrem imamlarının darbe teşebbüsü evveli bazı subay ve astsubayları topladığı ve “Sizce darbe olsa nasıl olur?” biçiminde sualler yönelterek aldıkları görüş ve düşünceleri, teşkilatın üst kademesine aktardıkları ifadelerde yer buldu.