İTEO Başkanı’ndan UBER Söylemesi: “Hodrimeydan! Haksız, Hukuksuz İş Yapıyorlar”

İTEO Başkanı'ndan UBER Söylemesi: "Hodrimeydan! Haksız, Hukuksuz İş Yapıyorlar"
İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyup Aksu, yaptığı söylemelerle UBER’i maksat aldı ve tepkisini dile getirdi.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası İTEO Başkanı Eyup Aksu, uzun müddettir devam eden UBER vs. taksi hadiseleri ile alakalı sert söylemeler yaptı. Yaşanan gidişatın İTEO’nun olduğu kadar Emniyet ve Megakent Belediyesi’nin de problemi olduğunu belirtti.

Bununla beraber taksiciler için caydırıcı cezalar uygulanmadığını ve bunun da meselelere neden olduğunu belirten Aksu’ya göre rastgele bir muntazam mazeret olmadan yolcu almayan taksilere ciddi cezalar verilmesi gerekiyor.

İşte Aksu’nun Söylemelerinden ehemmiyetli satır başları:

Bir taksi mazeretsiz olarak sizi almıyor ise, bu vasıtanın trafikten men edilmesi, yüklü ölçüde bir ceza kesilmesi gerekiyor. Bizim esnaf odamıza bu yetkiyi versinler; 3 ay sonra İstanbul’da bir birey taksiden davacı olamaz. Biz oda olarak, yargısız infaz olmamak koşuluyla, onları otoparka bağlayalım. Uyusunlar belirli zaman, canları acısın, o yanlışı yapamazlar. Hırsız, yan kesici, dolandırıcı, almayan gibi nitelendirmelerle karşılaşır hale geldik. Senelerdir taksi sektörü bu kadar gündeme gelmiyordu. Mısır Çarşısı, Taksim Alanı, Cevahir AVM’nin önü, Uzunçayır, Otogar gibi birkaç noktada çalışan 300 kimliği sicili bozuk birey aralıksız yer değiştirerek işimize hasar veriyor. Dileniyoruz, ‘birlikte arınalım’ diyoruz ama ne yazık ki bir adım atamıyoruz. Sektörümüzün bir iş tasviri yok, olmalı. Bir iş mektebi kurulmalı. Ve bu iş mektebini tamamlayanlar taksici olmalı. Standartlar söylensin, diploma veya sertifika alamayan taksici olamasın.

UBER, İspanya’da yeni yasaklandı, Danimarka’da geçen ay yasaklandı. İngiltere’de keza öyle. Almanya’da keza. Avrupa’nın neredeyse tamamında Uber’e bakış açısı belirli. Uber’in haksız hukuksuz piyasaya girişi sonrası 1,85 milyon TL olan plaka bedelimiz 1,35 milyon TL’ye geriledi. 500 bin TL’lik bir kayıp mevzubahisi. Ekmeğimizle, emeğimizle oynuyorlar. Hodrimeydan! Onlar da bizim gibi devlete plaka kıymetini ödesinler, sonra istedikleri lüks hizmeti versinler. Ancak burada sürücülerin böyle bir ekonomisi yok. Plakayı biz satalım veya belediye satsın, tam yetki onlarda. Öte yandan lüks taşımacılıkla alakalı bir arz var ise bunu biz de karşılarız. Şu an Vito stili siyah lüks taksi adedimiz 100’e erişti, Turkuvaz taksi dediğimiz üst segment vasıta adedimiz de 350’yi geçti. 29 yıldır taksi rakamında hiç çoğalış yok. Taksilerde biri plaka sahibi iki de sürücü olmak üzere 3 birey çalışıyor. Takribî 53 bin bireyiz, aileleriyle takribî 200 bin bireyiz. Burada günde 40 yolcu taşıyoruz. Günde vasati 1,5 milyon birey taşıyoruz. Bülent Ersoy, Gülben Ergen gibi namlıların, futbolcuların onlarca taksisi var efsanelerini haber olarak arada görüyoruz ama doğru değil. Namlılara kayıtlı bir plaka kaydı İstanbul’da yok. Bir ticari taksiyi bir birey veya on birey ortaklaşa alabilir ama bir birey ikinci taksiyi alamaz. Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/iteo-baskani-aksudan-ubere-hodrimeydan-plaka-kıymetini-odesinler-41116276