İstanbul Havalimanı’nın 3. Pistinin Açılacağı Tarih Muhakkak Oldu

İstanbul Havalimanı’nın 3. Pistinin Açılacağı Tarih Muhakkak Oldu

Geçtiğimiz sene itibariyle kullanıma açılan İstanbul Havalimanı, henüz bütün olarak kullanıma açılmamış olmasına karşın günlük vasati 200 bin yolcu ve 1200 uçağı ağırlıyor. Havalimanının birinci fazı kapsamında 2 pist ve 90 milyon yolcu kapasiteli terminal hizmet veriyor. Bugün yapılan bir söylemede ise havalimanını gevşetecek olan 3. pistin önümüzdeki haziran ayı içerisinde açılacağı söylendi.

Tasarılamalara göre tüm fazları bitirildiğinde senelik 200 milyon yolcu kapasitesine erişecek olan İstanbul Havalimanı, 300’den fazla destinasyona uçuş imkânı sağlayacak. Bu çalışamaların bir ayağı olan ve 18 Haziran’da açılacak 3. pistin 18/36 terminale daha yakın olması ise uçakların taksi müddetlerini kısaltacak. Bu noktada kontrolörler, uçakların taksi vakitleri kısalacağı için hem gecikmelerin eksilmesini hem de kapasitenin çoğalmasını öngörüyorlar.

Yeni pistin faaliyete geçmesi, hava yolu işletmeyi kapasitesini de artıracak:

İstanbul Havalimanı

Yeni pistin faaliyete geçmesiyle beraber şu anda saatlik 80 taneyle hudutlu olan iniş kalkış trafiği de 120’ye çıkacak. Haziran ayında çalışabilir vaziyete gelecek olan pistin ayrıca kapasiteyi de artıracağı söyleniyor. Artan kapasiteyle beraber şu anda 74 hava yolu firmasının uçuş yaptığı İstanbul Havalimanı’nda bu rakamın 80’i geçmesi bekleniyor.

Kontrolörler, önümüzdeki aylarda açılacak yeni pist için Fransa’nın başşehri Paris’te bulunan Eurocontrol kuruluşlarında yanaşma ve kule simülasyon eğitimleri görüyorlar. 10 Nisan’a kadar devam edecek olan eğitimler kapsamında toplam 300 kontrolör eğitim görecek.

Geçtiğimiz günlerde Devlet Hava Alanları Firması DHMİ Genel Müdürlüğünce yapılan söylemeye göre İstanbul Havalimanı’ndan 2019 seneyi süresince toplamda 329 bin 799 sefer yapıldı. Bu seferlerin 82 bin 325’i iç hatlarda yapılırken 247 bin 474’ü ise dış hatlardaydı. İstanbul’daki havalimanlarından 2019 seneyi süresince yapılan sefer rakamınınsa 703 bin 110 olduğu bildiriliyor.