İsmeler’daki Elektrikli Taşımayı Yapacak Müessese Muhakkak Oldu

İsmeler’daki Elektrikli Taşımayı Yapacak Müessese Muhakkak Oldu

Atlı faytonların kaldırılması daha evvel sık sık gündeme gelmişti. Son aylarda çıkan ruam hastalığıyla beraber İBB meclisinde faytonların kaldırılacağı ve onun yerine elektrikli taşıma geleceği söylenmişti. İBB Meclisi 1.Başkanvekili Zeynel Abidin Mektep’un başkanlığında bir araya gelen meclis, İBB Toplu Erişim Hizmetleri Müdürlüğü’nün arzını değerlendirdi. İBB Toplu Erişim Hizmetleri Müdürlüğü’nün İsmeler’da elektrikli taşıtlarla taşımacılık yapılması hakkındaki arzda bulunmuştu.

Toplu Erişim Hizmetleri Müdürlüğü senelik 250 bin lira fiyatla İstanbul Otobüs Şirketleri AŞ‘ye verilmesi mevzusunda arzda bulundu. Fakat bu arz Hukuk-Erişim ve Trafik Komiteyi tarafından yalanlandı. Firmanın İstanbul Elektrikli Tramvay ve Tünel Şirketleri Genel Müdürlüğü’ne verilmesinin uygun olduğu belirtildi. Her iki müessesenin de arzını araştıran meclis azaları oylama neticeyi elektrikli taşımayı İETT’nin yapmasına gerektiğine karar verdi.

Ruam hastalığı nedir?

Genellikle atlarda bulunan bu hastalık bulaşıcı bir hastalıktır. İnsanlarda çok sık gözükmese de atlarla uğraşan bireylerde görülüğü kayıtlara geçmiştir. Bu hastalığa tutulan atlar genelde 1-2 hafta içerisine can verir. Atlar arasında süratle dağılan bu hastalık İsmeler’daki fayton devrinin sonunu getirmiştir. Böylece artık İsmeler’da atlı faytonlar yerini İETT tarafından işletilecek elektrikli taşımalara vazgeçecek.