İran’dan Suları Bulandıran İddia: “Atom Bombasının Yöntemine Sahibiz”

İran’dan Suları Bulandıran İddia: “Atom Bombasının Yöntemine Sahibiz”
İran’ın başşehri Tahran’da tertip edilen, Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatma’yı anma aktifliklerinde, donakaltıcı bir iddia ortaya atıldı. İran’ın atom bombasının yöntemine sahip olduğu, hiçbir zaman bu silahı üretmeyi istemediği ortaya atıldı.

Amerika Birleşik Devletleri ve İran arasındaki gerginlik, her iki ülkenin değişik mevkilerinden gelen söylemelerle şekillenmeye ve ebat değiştirmeye devam ediyor. İran’da ehemmiyetli bir devlet memuru statüsüne sahip olan kent imamları dahi bu münazaralarda laf sahibi olabiliyorlar. 

Hz. Muhammed’in kızı Hz. Fatma’yı anma faallikleri sırasında konuşan, başşehir Tahran’ın cuma imamı Ayetullah Ahmed Hatemi, ülkesinin atom bombası yöntemine sahip olduğunu söyledi. Haber Türk’nam haberinde yer alan söylemelere göre Hatemi, İran’ın yöntemi öğrenmesine karşın asla bombayı üretmek istemediğini belirtti.

Hatemi “İran atom bombasını formülünü öğreniyor fakat bu kitle tahrip silahından istifade etmek istemiyor, ancak nükleer enerjiye sahip olmayı kendisi için hayati bir mesele olarak görüyor.” dedi. 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İran’ın balistik füze programını durdurmasını arz etmişti. Bu söylemeler üzerine İran’ın değişik mercilerinden füze sistemlerinin en ehemmiyetli korunma eforu olduğuna müteveccih karşılıklar geldi. Hatemi, atom bombası yöntemi iddiasından sonra bu mevzuya değinerek, “İran’ı gözeten etmen füze eforudur. Eforu da elimizden alırlarsa aydınlık günümüz karanlık bir geceye döner. Füze eforumuz sömürgecilerin fobisidir.” söylemesinde bulundu. 

Nükleer silahlar kategorisine giren atom bombası, BM gibi uluslarüstü teşkilatların aldığı kararlarla yasaklı gidişattalar. Bu uyuşmaları Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkeler asılcı bulmadıklarını söyleseler de pek çok ülke nükleer silahsızlara karşı tutuma sahip.