iPhone’ların Şarj Ömrünü Uzatmak İçin 13 Kolay Usul

iPhone’ların Şarj Ömrünü Uzatmak İçin 13 Kolay Usul

iPhone kullanıcıları için telefonun ayarlarını doğru yapmak, yüksek performans için çok ehemmiyetlidir. Özellikle yıpranan modelleri süratlendirmek için geçiş animasyonlarını kapatmak gibi bir hayli usul vardır. Bizler de özellikle iOS 13 işletim sistemine sahip iPhone kullanıcılarının, daha uzun ömürlü bir pile sahip olmak için kullanabileceği nasihatleri bir araya getirdik ancak bazı nasihatler, daha daha önceki işletim sistemlerinde de pil ömründe bir çoğalış sağlayacaktır. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan teklifleri sıralamaya geçelim.

Yazıya geçmeden evvel minik bir bilgi vermiş olalım. Bildiğiniz üzere iOS 13 şu anda beta safhasında. Bu surattan da işletim sisteminde oluşan bazı kusurlar neticeyi makinenin pil ömrü kısalabilir. iOS 13 betasının son versiyonunu kullanıyorsanız bu yazıda vereceğimiz önerilerle telefonunuzun şarjının daha uzun zaman direnmesini sağlayabilirsiniz.

1. Uygulamaları kapatın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Bir Hayli iPhone kullanıcısı, telefonları yavaşlamadığı için çıktıkları uygulamaları kapatma lüzumu dinlemez ancak bu, telefonun pil sıhhati açısından çok da doğru bir hareket değil. Öncelikle Ayarlar > Batarya dizinine giderek “son 24 saat” ya da “son 8 gün” alternatiflerine basarak telefonunuzda hangi uygulama daha çok efor tüketiyorsa bunu tahlil edebilirsiniz. Sonrasında da bu uygulamaların kesintisiz olarak çalışmasına lüzumunuz yoksa uygulamadan çıktıktan sonra, ana ekran tuşuna iki kere basarak uygulamaları yukarıya kaydırabilirsiniz.

2. Karanlık Mod’u kullanın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Karanlık Mod, aydınlık moda oranla gözleri daha az yoruyor. Kimi kullanıcılar, Karanlık Mod’un görünüşünü de daha çok beğeniyor. Tüm bunların yanında Karanlık Mod, reelinde Aydınlık Mod’a oranla daha az efor harcıyor. Karanlık Mod’u kullanmak için Ayarlar altında bulunan Ekran & Parlaklık alternatifine tıklayarak Karanlık Mod’u seçebilirsiniz.

3. Düşük Efor Modu’nu kullanın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Telefonunuzda bulunan tüm arka tasarı uygulamalarının kesintisiz çalışarak bildirim yollamasına lüzum dinlemediğiniz zamanlarda Düşük Efor Modu’nu açarak pil ömrünü yüksek oranda uzatabilirsiniz. Düşük Efor Mod’u birtakım farklı özellikleri de devre dışı vazgeçerek telefonun yüksek efor tüketimini yasaklıyor. Bu modu açmak için Ayarlar > Batarya dizininde bulunan modu açabilirsiniz.

4. Uyandırmak İçin Kaldır’ı kapatın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Uyandırmak İçin Kaldır, reelinde çok pratik bir özellik olsa da telefonun kesintisiz olarak hangi pozisyonda olduğunu hakimiyet etmesinden dolayı efor tüketimine neden oluyor. Telefonunuzun daha uzun müddetler katlanması, sizin için daha ehemmiyetliyse bu ayarı kapatmanızda fayda var. Kapatmak için, Ayarlar > Ekran & Parlaklık dizininde bulunan “Uyandırmak İçin Kaldır” alternatifini kapalı hâle getirebilirsiniz.

5. Wi-Fi ve Bluetooth’u, Ayarlar’dan kapatın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

iPhone’larda bulunan hakimiyet oturumu üzerinden Wi-Fi ve Bluetooth özellikleri kapatılabiliyor ancak oradan kapatıldığı zaman reelinde telefonun arka tasarısında çalışmaya devam ediyorlar. Bu özelliklerin tamamen kapalı ve efor harcamayan bir vaziyette olduğundan emin olmak için Ayarlar > Wi-Fi ve Ayarlar > Bluetooth dizinlerinden bu özellikleri kapatabilirsiniz. Telefonunuzun şarjının daha uzun zaman direnmesini istiyorsanız bu harekâtı alışkanlık hâline getirmenizde fayda var.

6. Otomatik İndirmeler ve Otomatik Güncellemeler’i kapatın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

iCloud’a bağlı makinelerinizden bir tanesine bir program indirdiğiniz zaman, iCloud’a bağlı değişik makinelerinize de bu uygulama yükleniyor ve bir aktüelleme yayınlandığı zaman otomatik olarak indiriliyor. Bu çok pratik bir özellik olabilir ama pil ömrünü ciddi derecede kısaltan bir unsur. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar > iTunes & App Store dizininde bulunan “Uygulama Aktüellemeleri” ve “Otomatik İndirmeler”i kapalı konuma getirin.

7. Bildirim yollamasını istediğiniz uygulamaları siz seçin:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Telefonda bulunan tüm uygulamaların istedikleri zaman bildirim yollamalarının bazen asap bozucu, bazense dikkat dağıtıcı bir gidişat olması bir yana, bu gidişat aynı zamanda sanki bir pil düşmanı. Buna mani olmak için gerçekten bildirim yollamasına lüzum dinlediğiniz uygulamaları kendiniz tanımlayabilirsiniz. Bu harekâtı Ayarlar > Bildirimler dizininde bulunan uygulamaların yanlarındaki tuşları sarih hâle getirerek asıllaştırabilirsiniz.

8. Arka Tasarıda Uygulama Yenile özelliğini kapatın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Arka Tasarıda Uygulama Yenileme, iPhone aygıtlardaki uygulamaların daha süratli açılmasını sağlıyor. Emeliniz performans ise sarih yakalamanız gereken bir özellik ancak emeliniz efor tüketimini yasaklamaksa bu, ilk olarak kapatmanız gereken özelliklerden biri. Bu özellik, Düşük Efor Modu’na geçildiği zaman otomatik olarak devre dışı vazgeçiliyor ancak şayet Düşük Efor Modu’nu kullanmayacaksanız bu harekâtı yeniden de asıllaştırabilirsiniz. Ayarlar > Genel > Arka Tasarıda Uygulama Yenile kısmında bulunan “Arka Tasarıda Uygulama Yenile” tuşuna basarak açılan menüden “Kapalı” alternatifine tıklayın.

9. Ekran & Parlaklık menüsünü şahsileştirin:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Bu menü üzerinden yapılabilecek bir ayarı dördüncü maddede verdik. Şimdi gelin bu menüde yapabileceğiniz değişik operasyonlara bakalım. Öncelikle en kolayından başlayalım. Telefonunuzun ekranını hangi parlaklıkta kullandığınız çok ehemmiyetli. Özellikle son yarıyıllarda telefonlarda oldukça nitelikli ekranlar kullanılması, bunları pilin düşmanı hâline getiriyor. Telefonunuzun parlaklığını yeteri seviyede kullandığınızdan emin olun.

Bunun dışında yeniden aynı menüde bulunan “Otomatik Kilit” alternatifine tıklayarak telefonunuzun ekranının ne kadar zaman harekât yapılmazsa kapatılacağını seçebilirsiniz. Film izlerken, reyin oynarken ve hatta yatarken dahi bazen telefonun ekranı sarih kalabiliyor ve fark edildiğinde şarjınız çoktan eksilmiş oluyor. Bunun önüne geçmek için “Otomatik Kilit” alternatifini 30 saniye ya da 1 dakikaya değişmezlemekte fayda var. Bu biçimde pilinizi %10 ve %20 oranlarında daha uzun ömürlü hâle getirebilirsiniz.

10. Konum Servisleri’ni kapatın

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Saklılık evhamları bir yana Konum Servisleri, pili de oldukça zorlayan bir özellik. Kullanımda olmadığı müddetlerde bu özelliği kapalı yakalamak en doğrusu. Bazen bir uygulama izin istediği zaman bu özellik açılıyor ancak sonrasında uygulamadan çıkılınca kapatmak unutulabiliyor. Sonrasında da makinenin şarjı afaki yere eksiliyor. Konum özelliğini, Ayarlar > Saklılık dizininde bulunan “Konum Servisleri” alternatifine tıklayarak açılan ekrandan kapalı hâle getirebilirsiniz.

11. Widgetları tesirsiz hâle getirin:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Widgetlar, her ne kadar pili büyük oranda etkilemese de kapatıldığı zaman verimli oluyor. Ana ekranda parmağınızı sağa kaydırarak kullandığınız widgetları görebilirsiniz. Sayfanın en altına inerek “Kumpasla”ye basın ve kullanmadığınız uygulamaların widgetlarını kaldırın. Pil ömrünü kritik seviyelerde çoğaldırmasa da bir ölçü yararı olacaktır.

12. Telefonunuzu yine başlatın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Telefonu kumpaslı aralıklarla yine başlatmak, RAM üzerine binen afaki yükü eksiltmesinin yanı gizeme makinenin kendi kendini en yararlı hâle getirmesine imkân tanıyacaktır.

13. Telefonunuzu sıfırlayın:

iphone şarj ömrü nasıl uzatılır

Bu alternatifi son deva olarak düşünmenizde fayda var. Her şeyi yapmanıza karşın telefonunuzun pil ömründe manasız kısalmalar olduğunu düşünüyorsanız telefonunuzu teknik servise göndermeden evvel zannedilen ayarlara dönmeyi sınamanızda fayda var.

iOS 13 işletim sistemli iPhone’larda pil ömrünü uzatmak için kullanabileceğiniz nasihatleri sıraladığımız yazımızın sonuna geldik. Yaptığınız her şeye karşın telefonunuzun pil ömrünü uzatamıyorsanız, iOS 13’şan kararlı versiyonunun yayınlanmasını beklemenizde fayda var. Zira beta ve kararlı versiyon iOS’ların arasında pil ömrü farkı bazen donakaltıcı derecede yüksek olabiliyor.