Intel’in Yeni 56 Çekirdekli Xeon Harekâtçıları 2020’de Piyasaya Çıkacak

Intel'in Yeni 56 Çekirdekli Xeon Harekâtçıları 2020'de Piyasaya Çıkacak

Intel, 2020’nin ortalarına doğru piyasaya sunmayı tasarladığı ölçeklendirilebilir “Cooper Lake” adlı Xeon harekâtçılarını bugün tanıttı. Her soket 56 çekirdeğe kadar kapsayabilecek. Ayrıca operasyoncularda tümleşik suni zekâ üniteyi de bulunacak. Amerikalı operasyoncu üreticisinin söylediğine göre, “Cooper Lake” operasyoncular Intel Xeon Platinum 9200 serisinde olan özellikleri bulunduracak, aynı zamanda suni zekâ eğitimine dayanakçı olacak “bfloat16” yardımını da sunacak.

Yeni Xeon operasyoncu acelesi “Cooper Lake”, Intel Xeon Platinum 8200 harekâtçısına mukayeseyle daha yüksek hafıza bant genişliği ve daha yüksek suni zekâ eğitim performansı sunacak. Ayrıca Intel Xeon Platinum 9200 serisinden daha az efor tüketimine sahip olacak.

intel xeon

Yeni Xeon serisinin sunumu hakkında, “Intel Başkan Yardımcısı ve Bilgi Merkezi Pazarlama Genel Müdürü” Lisa Spelman şunları söyledi:

“2. Nesil ölçeklendirilebilir Intel Xeon operasyoncu ailesinin bir parçası olarak sunduğumuz Intel Xeon Platinum 9200 acelesi, yüksek performans gerektiren bilgi harekâtları ve gelişmiş suni akıllarını oluşturmak için teknolojiyi kullanan alıcılarımız arasında büyük coşku oluşturdu. 56 çekirdekli operasyoncular, daha fazla operasyoncu performansı ve hafıza bant genişliğine gereksinim dinleyen çok daha geniş bir alıcı yelpazesine hizmet etmemizi sağlayacak.”

Bu senenin başlarında, Intel “Ice Lake” harekâtçılarının Haziran ayından itibaren piyasaya çıkacağına söylemişti. Intel’in bugün yaptığı söylemeye göre “Ice Lake” operasyoncular 10 nm teknolojisi ile 2020 ortalarına kadar sunulmuş olacak.