IMDb Puanlarına Göre Tüm Zamanların En İyi Türk Komedi Filmleri – 2019

IMDb Puanlarına Göre Tüm Zamanların En İyi Türk Komedi Filmleri - 2019

Türk halkı olarak özellikle dizi ve sinema sektörüne ciddi oranda umursuyoruz. Özellikle dram, fobi, entrika, aşk ve romantik cinslerindeki imallere derinden sevgi besleyen ulusumuz, bugüne kadar birbirinden bir hayli marifetli senaryocu, rejisör ve üretimci yetiştirdi. Ama komedi filmleri deyince akan sular durur. Çünkü komedi cinsi ulusumuz ile artık aynılaşmıştır.

Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik, Murat Cimcir ve Ahmet Kural ikilisi, Şahan Gökbakar ve Ata Demirer bu ulusun yetiştirdiği marifetli komedyenlerden yalnızca birkaçı. Ama şüphesiz ki ulus olarak komedyen doktoramızı Kemal Sunal ile yaptık.

arif v 216

Bu kadar çok komedyenimiz olunca haliyle yerli komedi filmleri de bir hayli fazla oluyor. Çünkü yeri geldi Yılmaz Erdoğan’ın Organize İşler filmi ile İstanbul’un ara caddelerindeki dolandırıcılık işlerine karıştık, yeri geldi Murat Şeker’in Çakallarla Dans filmi ile Fikirtepe çocuğu olup tüm paramızı Stutgart’a basıp daldırdık, yeri geldi Ahmet Kural ve Murat Cimcir’in Düğün Dernek ve Düğün Dernek 2 filmiyle damat halayı sürükleyip sünnet kirvesi olduk. 

Peki komedi filmleri listesi böyle kalabalık olunca biz hangi filmin iyi hangi filmin makûs olacağını nasıl öğreneceğiz? Natürel ki altta verdiğimiz liste sayesinde. Çünkü siz de vereceğimiz sıralamaya göre hangi Türk komedi filminin iyi ve makûs olduğunun görebilirsiniz.

Tüm zamanların en iyi yerli komedi filmleri: 

Kara Bela:

komedi filmleri

Sene: 2015 Cins: Dram, Aksiyon IMdb puanı: 7 Oyuncular: Cengiz Bozkurt, Seda Bakan ve Erkan Kolçak Köstendil

Kara Bela fragmanı:

Filmin senaryoculuk ve rejisörlük koltuğunda hepimizin TRT1 ekranlarında yayınlanan Leyla ile Mecnun dizisinin senaryoculuğunu üstlenen Burak Aksak oturuyor. 18 Eylül 2015 tarihinde vizyona giren imal şu anda Netflix üzerinden de yayınlanıyor. Filmde karısı ve babasını kaybeden kitap kurdu Kudret’in genç bir kızı tekerrür yaşama bağlaması anlatılıyor.

Güneşin Oğlu:

komedi filmleri onedio

Sene: 2008 Cins: Mucizevi IMdb puanı: 7.1 Oyuncular: Haluk Bİlginer, Özgü Namal ve Köksal Engür

Güneşin Oğlu fragmanı:

Yeniden Leyla ile Mecnun dizisinden tanıdığımız Onur Şöhretli’nün rejisörlük koltuğunda oturduğu imal, Haluk Bilginer’in muhteşem oyunculuğu ile izleyenlerine bir hayli seyir neşeyi yüksek dakikalar yaşatıyor. Filmde mevzu olarak ise yaşamını kaybeden iki bireyin ruhlarının metamorfozu ile olabilecek hadiseler gülünç bir dille izleyicilere aktarılıyor.

İnşaat:

komedi filmleri yabancı

Sene: 2003 Cins: Kabahat, Dram IMdb puanı: 7.2  Oyuncular: Emre Kınay, Şevket Çoruh ve Suna Pekuysal

İnşaat fragmanı:

O zamanlar büyük bir kitleye hitap eden imal, işverenlerinin bir yanlışını tutup o yanlışın peşinden bir kabahat vakalarına karışan iki inşaat emekçisini mevzu ediyor.

Enstrüman Çengi:

komedi filmleri en iyi

Sene: 2011 Cins: Serüven IMdb puanı: 7.2 Oyuncular: Ahmet Kural, Murat Cimcir ve Bora Akkaş

Enstrüman Çengi fragmanı:

Muhteşem ikili olarak gösterilen Ahmet Kural ve Murat Cimcir ikilisinin ilk sinema filmi olan Enstrüman Çengi, Selçuk Aydemir’in senaryoculuğunu ve rejisörlüğünü, Cem Yılmaz’ın da imalciliğini üstlenerek çekildi. Filmde kısa yoldan para bulmak için muhtelif serüvenlere atılan düğün, sünnet ve kına müzisyenleri Salih ve Gürkan’ın serüvenlerini izliyoruz.

Düğün Dernek:

çakallarla dans film

Sene: 2013 Cins: Serüven IMdb puanı: 7.2 Oyuncular: Ahmet Kural, Murat Cimcir, Barış Yıldız ve Rasim Öztekin

Düğün Dernek fragmanı:

Anadolu’nun bağrında, Sivas’ta geçen film, Sivaslı Tarık ile Letonyalı Nugesha’nın aynı ülkede çalışması için evlenmeleri gerektiğini mevzu alıyor. İşin komedi istikameti ise Tarık’ın babası İsmail’in bu düğünü Sivas’ın en hoş düğünü yapmak istemesi. İsmail ve dostları tüpçü Fikret, Çetin Çeto ve hoca Saffet, Sivas’ın en iyi düğününü yapmak için harekete geçer.

Neredesin Firuze:

komedi filmleri türkçe

Sene: 2004 Cins: Drama, Müzik, Serüven IMdb puanı: 7.3 Oyuncular: Haluk Bilginer, Özcan Deniz, Demet Akbağ ve Cem Özer

Neredesin Firuze fragmanı:

Türk komedi sinemasının kült imallerinden olan Neredesin Firuze, çıktığı senelerde gerek mevzusuyla gerekse de oyuncu kadrosuyla büyük ses getirmişti. Şöhretli bir şarkıcı olmak isteyen adamın Özcan Deniz facia ve saçma dolu öyküsünü anlatan imal, müzikal cinsinden olmasıyla da oldukça sevilmişti.

AROG:

yerli komedi filmleri

Sene: 2008 Cins: Mucizevi, Bilim Kurgu, Serüven, Aksiyon IMdb puanı: 7.3 Oyuncular: Cem YIlmaz, Özge Özberk, Zafer Algöz ve Ozan Güven

AROG fragmanı:

Cem Yılmaz’ın o efsanevi filmi GORA’nın ikinci filmi AROG, bu sefer Arif’in zamanda yolculuk yapmasıyla taş devrini birbirine katmasını anlatıyor. Bir milyon sene evvele giden Arif’in günümüze geri dönmek için verdiği uğraşı mevzu edinen imalin rejisörlük, senaryoculuk ve imalcilik koltuğunda da Cem Yılmaz oturuyor. ‘’Jurassic Park’a çevirdiniz burayı’’ – Arif 

Makûs Kedi Şerafettin:

kötü kedi şerafettin

Sene: 2016 Cins: Animasyon, Aksiyon, Serüven IMdb puanı: 7.3 Seslendirenler: Uğur Yücel, Demet Evgar ve Okan Yalabık

Makûs Kedi Şerafettin fragmanı:

Bir Hayli mükâfat alan animasyon üretimi, küfür ve argo konuşan, çok yiyen, oldukça üşengeç olan ve kendinden başka hiçbir şeyi hoşlanmayan bir konut kedisinin başına gelen eksantrik vakaları anlatıyor.

Arif V 216:

türk komedi filmleri

Sene: 2018 Cins: Bilim Kurgu, Serüven IMdb puanı: 7.3 Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Özkan Uğur ve Zafer Algöz

GORA fragmanı:

GORA serisinin sonuncusu olan Arif V 216, Arif’in 8 sene sonra GORA seyyaresindeki yakın dostu 216’nın dünyaya ziyaretini işliyor. Arif ve 216 kazayla zamanda yolculuk yaparak daha önceki Yeşilçam zamanlarına giderler ve hadiseler büyür.

Hokkabaz:

cem yılmaz filmleri

Sene: 2006 Cins: Dram IMdb puanı: 7.4 Oyuncular: Cem Yılmaz, Mazhar Alanson ve Özlem Tekin

Hokkabaz fragmanı:

Her ne kadar komedi mevzusunda ustalaşmış olsa da Cem Yılmaz bu imaliyle de bizlere isterse çok da hoş dram yazabileceğini göstermiştir. Çünkü zafersiz bir hokkabazı mevzu alan film, kariyerini kurtarmak isteyen bu hokkabazı, aksi ve uyumsuz babasıyla tekerrür toplanmasını mevzu alır. Film hem baba ve oğlun dram yüklü öyküsünü hem de yeni bir gelinin de şov sırasında sahneden kaybolmasına odaklanır.

Organize İşler:

yılmaz erdoğan filmleri

Sene: 2005 Cins: Dram, Kabahat, Serüven IMdb puanı: 7.4 Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Tolga Çevik, Özgü Namal ve Cem Yılmaz

Organize İşler fragmanı:

Artık yaşamdan bir temennisi olmayan, insanları güldüremeyen bir komedyen olan Superman lakaplı Samet, bütün intihar edecekken akılda dolandırıcıların elinde yetişip İstanbul’un en şöhretli dolandırıcısı olan Asım ile tanışır. Artık ismi çakma Superman olan Samet, Asım’ın dolandırıcılık çetesine katılır. Ayrıca film Demet Akbağ, Altan Erkekli, Sarp Apak, Ebru Akel ve Timur Acar gibi namlıları da kadrosunda bulunduruyor.

Yahşi Batı:

yeşilçam filmleri

Sene: 2009 Cins: Batı, Serüven, Casus IMdb puanı: 7.4 Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven ve Zafer Algöz

Yahşi Batı fragmanı:

1881 senesinde geçen film, Cem Yılmaz’ın canlandırdığı Aziz Bey ile Ozan Güven’in canlandırdığı Lemi bey, birlikte çalışan iki Osmanlı casusudur. Bu iki saklı casus Osmanlı sultanının bizzat emriyle Amerika Birleşik Devletleri’ye, başkana özel armağan vermeye giderler. Ama yolda somurtkanlıklar yaşayan bu iki kafadar casus, bedelli armağanı kaybedince bir Amerikan kasabasına yerleşirler.

Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü?

haluk bilginer iflmleri

Sene: 2006 Cins: Dram, Tarih IMdb puanı: 7.5 Oyuncular: Haluk Bİlginer, Beyazıt Öztürk ve Şebnem Dönmez

Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü? fragmanı:

14. asır Bursa’sında geçen öykü, Moğol riskinden dolayı firar ederek bölgeye gelen yeni insanlar, birliktesi değişik dinler, diller ve kültürler getirirler. Osmanlı İmparatorluğu’nun da esasları atıldığı zamanlarda Bursa’da bir keşmekeş dominant olur. Bu sırada da son derece uslu, cehalet ve aynı oranda da asaplı olan Karagöz, fırsatçı bir zihne sahip olan Hacivat ile tanışır ve Orhan Gazi ismine yapılan cami inşaatında birlikte çalışmaya başlarlar.

Pek Yakında:

komedi filmleri yabancı

Sene: 2014 Cins: Dram IMdb puanı: 7.5 Oyuncular: Cem YIlmaz, Ozan Güven, Özkan Uğur ve Zafer Algöz

Pek Yakında fragmanı:

Cem Yılmaz ve komedi çetesinin hoş mahsullerinden birisi olan Pek Yakında filminde mevzu olarak, korsan DVD satarak ve bazı illegal işler yaparak uyumunu kazanan Zafer’in öyküsüne odaklanıyor. İşlerinden dolayı karısı tarafından terk edilen Zafer, daha öncekinden birlikte figüranlık yaptığı takımını toplayarak sinema filmi sürüklemeye karar veriyor.

Limonata:

ali atay

Sene: 2015 Cins: Dram IMdb puanı: 7.5 Oyuncular: Ertan Saban, Serkan Belirgin ve Funda Eryiğit

Limonata fragmanı:

Leyla ile Mecnun dizisinden tanıdığımız Ali Atay tarafından yazılıp idarenen film, birbirlerini uzun zamandır tanımayan, tamamen ters olan iki kardeşin uzun yolculuğa çıkmasını ve bu yolculukta yaşadıkları komedi dolu serüvenlerini anlatıyor.

Aile Arasında:

erol günaydın

Sene: 2017 Cins: Serüven, Dram IMdb puanı: 7.8 Oyuncular: Engin Günaydın, Demet Evgar ve Erdal Özyağcılar

Aile Arasında fragmanı:

Senaryosunu Gürsel Birsel’in üstlendiği film, 21 senelik ilişkilerini kader yapıtı aynı gün sonlandıran Fikret ile Solmaz’ın tanışmasını mevzu alıyor. Solmaz’ın kızı Adanalı birisiyle evlenmek isteyince Fikret onun babası rolünü üstleniyor.

Vizontele:

vizontele

Sene: 2001 Cins: Dram IMdb puanı: 8 Oyuncular: Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Altan Erkekli ve Cem Yılmaz

Vizontele fragmanı:

Türk sinema kültürünün duayenlerinden birisi olan Vizontele, dev kadrosu ve hoş mevzusu ile izleyenleri kendisine hayran vazgeçen bir imal. Film mevzu olarak ise, daha evvel hiç televizyon görmemiş bir köyün, televizyon ile verdiği çabayı traji gülünç dille anlatıyor.

GORA:

gora film

Sene: 2004 Cins: Bilim Kurgu, Serüven, Aksiyon IMdb puanı: 8 Oyuncular: Cem Yılmaz, Ozan Güven, Özge Özberk, Şafak Sezer, Özkan Uğur ve Rasim Öztekin

GORA fragmanı:

Sanki devler ligi olan oyuncu kadrosuyla hala daha en iyi Türk filmleri arasında yer alan GORA, Arif şahsiyetinin GORA seyyaresinde yaşayan uzaylılar tarafından kaçırılmasını mevzu alıyor. O seneye göre muazzam efektleriyle de büyüleyen imal, Arif Işık’ın GORA prensesi Ceku ile tanışıp aşık olmasını ve sağ salim dünyaya geri dönmeye çalışmasını işliyor.

Pardon:

pardon film

Sene: 2005 Cins: Dram IMdb puanı: 8.2 Oyuncular: Ferhan Şensoy, Rasim Öztekin, Ali Çatalbaş ve Bülent Kayabaş

Pardon fragmanı:

Şöhretli tiyatrocu Ferhan Şensoy’un asıl hadiseden etkilenerek sinemaya aktardığı film, üç kafadar dostun kısmetsiz macerasını anlatıyor. Bu üç dosttan birisi olan zamanından çok sonra askerliğini yapan İbrahim’de artık fotoğrafı üniforma korkusu olmuştur. Ne zaman görse bir polis veya asker görse istemeden olsa kaçıyordur. Bu korkusu suratından terörist olarak yargılanan İbrahim ve dostları, cezaevine düşerler.

Her Şey Çok Hoş Olacak:

her şey çok güzel olacak

Sene: 1998 Cins: Dram IMdb puanı: 8.2 Oyuncular: Cem Yılmaz, Mazhar Alanson ve Ceyda Düvenci

Her Şey Çok Hoş Olacak fragmanı:

Cem Yılmaz’ın sanki şaha kalktığı film olan Her Şey Çok Hoş Olacak, meseleli ağabey kardeş olan Nuri ile Altan’ın öyküsüne odaklanıyor. Kader yapıtı bir münazara sırasında denk gelen kardeşler, başlarını belaya soktukları için Güney’e yaptığı yolculuğu anlatıyor.

Öğreniyoruz, yukarıyadaki listede neden o efsanevi Yeşilçam filmlerinin olmadığını merak ediyorsunuz. O daha önceki hoş filmleri listeye almadık zira Hababam Sınıfı tezsi, Çöpçüler Kralı, Banker Bilo, Salako ve Yedi Bela Hüsnü gibi imallerimiz bizim gönül listemizde baş köşedeler. Ne ülkemizde ne de dünyada yapılan hiçbir imal onların arasına giremez..