İlk Haftasında Rekor Kıran Karlar Ülkesi 2’ye Tekelcilik Yargılaması

İlk Haftasında Rekor Kıran Karlar Ülkesi 2'ye Tekelcilik Yargılaması

Disney’in en hoşlanılan serilerinden birinin devam filmi olan Karlar Ülkesi 2, geçtiğimiz hafta vizyona girmiş ve daha ilk haftasında kırılması efor bir rekora imza atmıştı. İlk üç gününde dünya genelinde 358,2 milyon dolarlık hasılat elde eden imal, bu sayede tüm zamanların en iyi açılış yapan animasyon filmi olmayı muvaffak olmuştu. Tüm dünya sinemalarına hükmeden imal için Güney Kore’de bir teşkilat şikâyette bulundu.

Hollywood Reporter’ın haberine göre Güney Kore’de Kamu Refah Kurulu olarak adlandırılan bir sivil toplum teşkilatı, Walt Disney Firmayı’ne karşı mahallî savcılara şikâyet arzuhali verdi. Sivil toplum teşkilatı; üretimci firmanın, Karlar Ülkesi 2’nin sergilendiği tüm salonları baskı altına alarak ülkenin tekelcilik karşıtı hareketini ihlal ettiğini iddia ediyor. Animasyon filmi ise şu anda ülke genelindeki salonların %88’inde gösteriliyor.

‘Disney, ülkenin tekel karşıtı hareketlerine karşı geliyor’

Karlar Ülkesi 2

İmal, 23 Kasım’da gösterime girdiğinden bu yana Kore’de 61,1 milyon dolarlık brüt kazanç elde etmeyi muvaffak oldu ve 8,6 milyondan fazla bilet sattı. Bu, Kore’yi Karlar Ülkesi 2 için Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in hemen ardından en büyük üçüncü pazar gidişatına getiriyor. Şikâyette bulunan teşkilat ise tek bir film üzerinden uygulanan bu cins bir baskınlığın, sinema sevlerin görmek istediklerini seçme hakkını ortadan kaldırdığını korunuyor.

Sivil toplum teşkilatı, şikâyetinde “Disney, ekranları tekelleştirmeye ve kısa vadede harcayıcının seçme hakkını kısıtlayarak büyük kâr elde etmeye girişim etti” ifadelerine yer verdi. Hollywood Reporter’a göre Kore kanunlarında filmlerin salon hisseyi mevzusunda şu anda bir sınırlama yok ancak Disney’in son birkaç senedeki büyük filmleri, bu mevzuyla alakalı çok fazla müzakereye yol açtı.

Bazı kaynaklara göre Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı, piyasaya hükmeden büyük bütçeli filmler hakkında bazı evhamlar dinliyor ve bu mevzuda çalışmalar yürütüyor. Disney cephesi ise hakkında ortaya atılan bu iddialara henüz fotoğrafı bir cevap vermedi.