İddia: Mate 30 Lite, Huawei’nin Kendi İşletim Sistemini Kullanan İlk Telefonu Olacak

İddia: Mate 30 Lite, Huawei'nin Kendi İşletim Sistemini Kullanan İlk Telefonu Olacak

Huawei, senelerdir kendi işletim sistemini geliştiriyor ve geçtiğimiz aylarda ABD ile yaşanan gerilimler, işletmeyi B tasarıyı olarak değerlendirdiği kendi işletim sistemini yapmaya daha da yanaştırdı. Şimdi ise ortaya atılan bir iddiaya göre Huawei, bu senenin sonunda HongMeng OS işletim sistemi dayanaklı bir uslu telefonunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. İşletim sisteminin adı mevzusunda henüz kesin bir bilgi yok. Bazı kaynaklara göre bu yeni işletim sisteminin adı Ark OS olabilir.

Slashleaks’e göre Huawei, şu anda Mate 30 Lite’ın iki modelini Eylül ayı ortalarında piyasaya sürmek üzere hazırlıyor. Avrupa ve değişik beynelmilel pazarlara müteveccih modeller koliden çıkar çıkmaz Android 10 Q ve EMUI 10 ile beraber sevk edilirken Çin pazarı için oluşturulmuş özel versiyon, HongMeng OS ile gelebilir ve bu sayede telefon, Huawei’nin kendi işletim sistemini kullandığı ilk aygıt olabilir.

huawei mate 30 lite hongmeng os

HongMeng OS ile özel ayrıntılar henüz söylenmedi ancak yakın tarihli bir raporda Huawei’nin yarın Çin’de fotoğrafı bir teşebbüs yapmayı tasarladığı iddia edildi. Görünüşe göre bu yeni işletim sistemi, geniş bir aygıt yelpazesi göz önünde bulundurularak planlandı ve bu hafta sonu piyasaya sürülecek Honor marka bir Uslu TV’de ilk defa sahneye çıkacak.

Mate 30 Lite’ın kendisiyle alakalı olarak ise son çıkan bilgiler, uslu telefonun 6,26 inçlik delikli bir ekranla geleceği ve arka tarafta kare bir modül içerisinde dört kamera olacağı doğrultusunda. Ortaya çıkan bilgilere göre ana kamera, 48 MP olacak. 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanıyla gelmesi beklenen Mate 30 Lite, büyük olasılıkla Huawei Lekenin 810 operasyoncusuyla gelecek. Telefonun 8 GB RAM ve 256 GB depolamaya sahip bir versiyonunun da olacağı aktarılırken telefonun pilinin 3.900 mAh olacağı düşünülüyor.