İddia: Ekşi Lügat, 40 Milyon TL’ye Demirören Holding’e Satıldı

İddia: Ekşi Lügat, 40 Milyon TL’ye Demirören Holding’e Satıldı
Bir zaman evvel Doğan Medya Grubu’nu satın alarak medya sektörüne giren Demirören Holding, iddialara göre Ekşi Lügat’ü de satın aldı. 40 milyon TL’ye hakikatleştiği söylenen uyuşma, lügatte müzakere yarattı.

Türkiye internet medyasının en köklü ve en büyük yaradılışlarından olan Ekşi Lügat, Medyahaber adlı internet sitesine ait olduğu söylenen bir iddiaya göre, Demirören Holding tarafından satın alındı. 

İddialar arasında, Demirören ve Ekşi arasında yapılan uyuşmanın, bir kaç hafta içerisinde kamuoyuna söyleneceği ayrıntıyı da var. Lügatte mevzuyla alakalı olarak açılan bir başlık, mevzubahisi iddialarla alakalı olarak bu kadar ayrıntıya yer veriyor. 

İşin rengi iddianın kaynağı olarak verilen Medyahaber’i inceleyince değişiyor:

Ekşi Lügat yazarı “yesil marul” tarafından açılan başlık, muhtemelen bir şakadan ibaret. Çünkü kaynak olarak verilen Medyahaber yaradılışı, bir haber sitesi değil firari televizyon yayını yapan yasadışı bir site. Hatta bir zaman evvel Medyahaber.info adlı bu sitenin BTK tarafından ulaşıma yasaklandığı da görülüyor.

Ekşi lügatin satıldığı iddiaları, yarıyıl yarıyıl bizzat lügat yazarları tarafından lügat içerisinde şaka emelli olarak kullanılıyor. Lügatteki alakalı başlığa gelen entrylere bakacak olursak, ehemmiyetli bir ayrıntı göze çarpıyor: Haber kaynağını denetleyen ve merak eden bireylerin rakamı gerçekten çok az. 

Ekşi Lügat ya da başka bir yer, ne olursa olsun haberlerin kaynaklarını denetlemek gerekiyor. Artık “Ne?”, “Nerede?”, “Neden?”, “Ne zaman?”, “Nasıl?” ve “Kim?” suallerinin yanı gizeme, “Kimden?” sualinin cevabı da büyük ehemmiyet taşıyor.