İBB Başkanı Sakin: ‘Asya’dan Avrupa’ya sıhhatli yarınlar için koştuk’

İBB Başkanı Sakin: 'Asya'dan Avrupa'ya sıhhatli yarınlar için koştuk'

İSTANBUL Megakent Belediyesi iştiraki Spor İstanbul tarafından “Sağlıklı Yarınlara Koş İstanbul” sloganıyla iki kıta arasında tertip edilen 40. İstanbul Maratonu rekorlar ile son buldu. İstanbul’un Asya Yakasında başlayan maraton coşkuyu 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinden geçilerek Avrupa Yakası’nda Sultanahmet Alanı’nda sona erdi.

İBB iştiraki Spor İstanbul’un organize ettiği 40. Vodafone İstanbul Maratonu, Megakent Belediye Başkanı Mevlüt Sakin’ın konut sahipliğinde Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya, AK Parti Şehir Başkanı Bayram Şenocak, AK Parti Milletvekilleri Alpay Özalan, Belma Satır, Rumeysa Kadak, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar Spor, İstanbul Genel Müdürü Abdulhalim Aksu, İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan Kep, İBB Spor Kulübü Başkanı Celalettin Deniztoker ve çok rakamda konuğun katılımıyla hakikatleşti.

Maraton startı evveli protokol kurulu, 15 Temmuz Şehitler Abideyi’nı ziyaret ederek ederek dua etti. Daha sonra maratonu başlatmak için alana geçildi. Tekerlekli Sandalyeli manili sporcuların yarışı ile başlayan 40. İstanbul Maratonu’nda sırasıyla 42 km, 15 km, 10 km ve Ulus Koşusu’nun startı verildi.

SAKİN: “ŞİMDİDEN 41 KERE MAŞALLAH”

Başkan Mevlüt Sakin, “Sağlıklı yarınlara koşuyoruz” diyerek başladığı konuşmasında, “Çok hoş bir hava ve çok hoş bir organizasyon. Yarışlara 30 bin yongalı sporcu ve ulus koşusuna 100 bin birey katıldı. İstanbul Maratonu, Türkiye’nin en yoğun katılımlı spor organizasyonu. Bu sene 40.’sını yapıyoruz. Yıla 41’i yapacağız ama şimdiden 41 kere maşallah diyoruz” biçiminde konuştu.

“BU ALAKA VE SEVGİ DEVAM EDERSE DÜNYANIN EN İYİ MARATONU OLURUZ”

İstanbul Maratonu’nun ilerleyen senelerde dünyanın en iyi üç maratonundan biri olacağını kaydolan Sakin, “Dünyada iki kıta arasında yapılan tek koşu. Asya’dan Avrupa’ya sıhhatli yarınlar için koşuyoruz. İstanbulumuzu dünyaya duyurmak için koşuyoruz. Sporu ulusumuza hoşlandırmak için koşuyoruz. Bu alaka, bu sevgi devam ederse İstanbul Maratonu allahın izniyle dünyanın en iyi maratonu olur” diye konuştu.

KASAPOĞLU: “MEVLÜT SAKİN VE TAKIMINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Spor demek kardeşlik demek, makûslukları yenmek demek. Bu yarış makûsluklara karşı birlik ve beraberlik için olan bir yarış. Kıtaları ve gönülleri birleştiren bir yarış. Sağlık için, birlik ve beraberlik için, terörü yenmek için, bağımlılıkları yenmek için koşuyoruz. İstanbul maraton mevzusunda bir marka oldu. Bu organizasyonun asıllaştıran İBB Başkanı Mevlüt Sakin ve takımına çok teşekkür ediyorum” dedi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise, “Sağlıklı yarınlar için Asya’dan Avrupa’ya koşuyoruz. Katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BAYANLARDA TÜM ZAMANLARIN EN İYİ 7. DERECESİ

40. İstanbul Maratonu’nda 55 seçkin atlet yer aldı. Türkiye’nin yanı gizeme Kenya, Etiyopya, Azerbaycan, Fransa, Bahreyn, Litvanya, Burundi ve Fas’tan gelen seçkin atletler, maratonda ter döktü. 42 km erkekler kategorisinde; 2 saat 9 dakika 56 saniye ile 1. olan Kenya’dan Felix Kimutai İstanbul Maratonu rekorunu kırarken Türkiye topraklarında koşulan en iyi derecenin de sahibi oldu. 2 saat 10 dakika 36 saniye ile Bahreyn’den İbrahim Abdo ikinciliği elde ederken, 2 saat 10 dakika 54 saniye ile Fransız Abraham Kiprotich üçüncü oldu.

Bayanlarda ise Kenyalı Ruth Chepngetich 2 saat 18 dakika 34 saniyelik derecesiyle yarışı birinci bitirdi. Chepngetich yarış vaktiyle İstanbul Maratonu rekorunun yanı gizeme bayanlarda tüm zamanların en iyi 7. derecesine reelleştirdi. Maratonu 2 saat 25 dakika 3 saniye ile bitiren Kenya’dan Margaret Agai ikinci olurken üçüncü ise 2 saat 31 dakika 4 saniye ile Etiyopyalı Fatuma Sado oldu.

10 KMDE TÜRK SPORCULAR DAMGA VURDU

10 km koşusunda Türk atlet Fatih Vahim, 33 dakika 23 saniyelik derecesiyle erkeklerde ilk sırayı elde etti. Fatih’i 30 saniye geriden takip eden Mustafa Taşıt ikinci, İspanyol Victor Gallego Casilda ise 33 dakika 56 saniyelik vaktiyle üçüncü oldu.

Bayanlarda ise kürsünün 3 basamağına da Türk sporcular çıktı. Suzan Tunca 37 dakika 11 saniyelik derecesiyle birinci olurken, 43 dakika 38 saniyelik vaktiyle Aslı Simay Yazıcı ikinci, 44 dakika 29 saniye ile Hatice Zeylan üçüncü sırada yer aldı.

15 KMDE YASEMİN CAN BİRİNCİ OLDU

15 km koşusunda erkeklerde ilk sırayı 43 dakika 4 saniyelik derecesiyle Kenyalı atlet Shadrack Korir elde etti. Korir ile aynı dereceyi elde etmesine karşın ulusal atlet Polat Kemboi Arıkan, hakem kararıyla ikinci sırada yer aldı. Uganda’dan Albert Chemutai ise 43 dakika 8 saniyelik vaktiyle üçüncü oldu.

Bayanlarda ise ulusal atlet Yasemin Can, 47 dakika 43 saniyelik derecesiyle kürsünün birinci basamağına çıktı. Kenyalı sporcular Delvine Meringor 48 dakika 39 saniyelik vaktiyle ikinci, Daisy Jeptoo Kimeli ise 49 dakika 1 saniye ile üçüncü sırada yer aldı.

Tekerlekli sandalye kategorisi erkeklerde Ömer Çantay 2:09:29 birinci olurken Birol Kamar 2:34:33 ikinci, Ali Alu 3:25:01 üçüncü oldu. Bayanlarda ise Hamide Doğangün 2:20:18 birinciliği göğüslerken, ikinciliği Zübeyde Süpürgeci 2:22:51, üçüncülüğü de Zeynep Acet 2:40:04 elde etti.