Hyundai’nin Üstü Güneş Enerjili Arabayı Asfalta İndi

Hyundai’nin Üstü Güneş Enerjili Arabayı Asfalta İndi

Güneş oturumları, fiyatsız enerji kaynağı olan güneşten enerji toplamak için aşırısıyla tesirli bir usul ve dünya üzerinde bir hayli yerde de kullanılıyor. Hyundai, kendi taşıtına da bu sistemi ilave ederek taşıtındaki efor tasarrufunu artırmayı kastediyor.

Hyundai, geçtiğimiz güz yarıyılında vasıtalarına güneş oturumları yerleştirme mevzusundaki planlarına söylemişti. Şimdiyse otomotiv işletmesinin ilk güneş oturumlu taşıtı hazırlandı. Sonata Hybrid adlı taşıt şu anda Kore’de satışa çıktı ve yakın zamanda Kuzey Amerika’ya gelmesi bekleniyor.

hyundai sonata hybrit

Hyundai, vasıtasının elektrik efor kaynağına dayanakçı olması için vasıtasının tavanına güneş oturumları yerleştirirken karbondioksit salınımını da düşürmeyi kastediyor. Güneş oturumlarının vasıtanın günlük enerji lüzumunun %30 ila %60’ı arasında da bir kısmını da karşılaması bekleniyor. Vasıtanın günlük altı saatlik bir şarjla senede 1.300 kilometre daha fazla gidebileceği düşünülüyor.

Senede 1.300 kmlik bir artık çok büyük bir geliştirme olmasa da taşıtların tavanında bulunan güneş oturumlarının hibrit ve tamamen elektrikli taşıtlar için bir potansiyeli bulundurduğunu gösteriyor. Hyundai, tavanına yerleştirdiği güneş oturumlarıyla bu teknolojinin sadece lüks markalara ya da deneysel taşıtlara özel olmadığını da ortaya koyuyor.