Hubble Uzay Teleskobu, Spiral Galaksi NGC 3432’yi Görüntüledi

Hubble Uzay Teleskobu, Spiral Galaksi NGC 3432’yi Görüntüledi

Elde edilen görüntü, Hubble Uzay Teleskobu tarafından tutulan galaksi NGC 3432’yi gösteriyor. Her ne kadar bu açıdan düz bir çizgi gibi görünse de galaksi, reelinde spiral biçiminde ve bunu en uçta görüyoruz. Galaksi, Leo Minor Minik Aslan takımyıldızında bulunuyor ve Dünya’dan 45 milyon ışık seneyi uzaklıkta.

Galaksinin görüntülendiği açı sebebiyle spiral kollarını veya parlak çekirdeğini göremiyoruz ancak ışığın bize erişmesini yasaklayan koyu renkli kozmik toz kirlerini ve yeni yıldızların doğduğu parlak pembe noktaları bu görüntüde görebiliyoruz. Spiral galaksilerin biçimlerinden dolayı Hubble Uzay Teleskobu, seneler süresince her açıdan spiral galaksileri görüntüledi. Bu surattan astronomlar, NGC 3432’nin başını göremese de spiral galaksi olduğuna belirliler.

Hubble Uzay Teleskopu NGC 3432

2000 senesinde NGC 3432 galaksisi, merak uyandırıcı bir sırrın kaynağıydı. Kaliforniya’nın San Jose bölgesinde bulunan Katzman Otomatik Görüntüleme Teleskobu ile asıllaştırılan süpernova araştırmasının bir parçası olarak SN 2000CH isimli büyük bir ışık patlaması tespit edilmişti. İlk başta gökbilimciler, gördükleri ışık patlamasının galaksimizdeki bir süpernova olduğunu düşünüyorlardı fakat hadisenin düşünüldüğünden çok daha uzakta olduğu ve reelde NGC 3432 galaksisinde hakikatleştiği fark edildi.

Gökbilimciler, hadisenin hâlâ bir süpernovadan kaynaklandığını düşünüyorlardı ancak 2013 senesinde başka bir deyişle bütün 13 sene sonra, aynı yerde tekerrür bir ışık patlaması göründü. Bu reelinde bir süpernovadan kaynaklanmadığını göstergesiydi zira bu hadiseler, bir yıldız can verdiğinde ve çekirdeği çöktüğünde yalnızca bir kere asıllaştı. Patlamanın kaynağı, zaman içinde sansasyonel farklılıklar gösteren bir cins büyük yıldız olan Luminous Blue Variable LBV olarak yine sınıflandırıldı.

2014, 2017, 2018 ve bu senenin Şubat aylarında LBV’den kaynaklanan daha fazla ışık patlaması tespit edildi. Yıldız sonunda bir süpernovada patlayabilirdi ancak şu an için bunun ne zaman olacağını hipotez faktörün hiçbir yolu bulunmuyor.