Hubble, 110 Işık Seneyi Uzaklıkta Bir Seyyarede Akışkan Halde Su Tespit Etti

Hubble, 110 Işık Seneyi Uzaklıkta Bir Seyyarede Akışkan Halde Su Tespit Etti

Su, galaksimizde buz veya gaz hâlindeyken ender tesadüfülen bir madde değil ancak iş, akışkan suya gelince galakside oldukça ender tesadüfüldüğü söylenebilir. İnsanlık tarihi süresince yapılan araştırmaların hiçbirinde suyun akışkan hâlde bulunduğu “Dünya eşi” bir seyyare keşfedilmedi.

Son araştırmalar kapsamında Montreal Üniversite’sindeki “Güneş Sistemi Dışı Seyyare Araştırma Enstitüsü”nden bir araştırma takımı, Dünya kütlesinin dokuz katı kütleye sahip olan ve 111 ışık seneyi uzaklıkta bulunan Güneş sistemi dışında bir seyyarenin atmosferinde su buğuyu tespit etti. NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu kullanılarak elde edilen belirtilerin özeti bu hafta yayınlandı.

“K2-18b”, suyun akışkanlaşabilmesi için ideal bir konuma sahip:

Dünya Dışı Yaşam

“K2-18b” olarak adlandırılan ve NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu tarafından 2015 senesinde keşfedilen seyyare, kendi yıldızına Dünya’nın Güneş’deri olduğu kadar bir uzaklıkta yer alıyor. Bu da su buğusunun seyyarenin atmosferinde akışkan su bulutları oluşturma ve seyyarede yağmur yağma potansiyeli taşıdığı anlamına geliyor. Bu surattan da seyyare, “Süper Dünya” olarak nitelendiriliyor.

Hayat için ideal bileşenlerin var olup olmadığının net olarak öğrenilmediği seyyare hakkında konuşan araştırmanın başyazarı Prof. Björn Benneke, bulgu hakkında “Bu, öbür seyyarelerde hayat bulmak ve yalnız olmadığımızı ispatlamak için atılmış en büyük adımı temsil ediyor. Gözlemlerimiz ve bu seyyare için oluşturduğumuz abuhava modelimiz sayesinde su buğusunun akışkan suya yoğunlaşabileceğini gösterdik. Bu bir ilk” söylemelerinde bulundu.

K2-18b Gezegeni

Hem akışkan hem de gaz hâlindeki suya dair ispatlar bulan takım, bu sayede seyyarede bizimki gibi bir su döngüsü olduğunu söylüyor ancak iş hayat mevzusuna gelince seyyare, kendi yıldızı tarafından sanki bir ışınım bombardımanını yakalanıyor ve bu, hayat olasılığını oldukça düşürüyor.

Her ne olursa olsun bu bulguyla beraber insanlık, Güneş sisteminin ötesindeki hayat bulgularını doğrudan tespit etmeye bir adım daha yanaştı ve bu mevzuda her geçen gün yeni bir evre kaydolunuyor.