Huawei, Yeni Arayüzü EMIUI 10’u Tanıttı: İşte Özellikleri

Huawei, Yeni Arayüzü EMIUI 10'u Tanıttı: İşte Özellikleri

Huawei, iki gün süresince sürecek olacak Geliştirici Konferansı’na bugün haysiyetiyle başladı. İlk olarak Android işletim sistemine seçenek olarak geliştirilen kendi işletim sistemi HarmonyOS’u duyuran firma, aktifliklere sürat kesmeden devam ediyor. 

Firma şimdi de Android Q tabanlı olarak kullanıcıların hizmetine sunulan arayüzü EMUI 10’u tanıttı. EMUI 10, kullanıcılara çok rakamda yenilik vadediyor.

Huawei EMUI 10

EMUI 10’un tanıtımını yapan Huawei’nin Yazılım Departmanı Başkanı Weng Chenglu, bu arayüzün bir aktüellemeden ibaret olmadığına söyledi. Chenglu’nun söylemelerine göre EMUI 10, çok daha iyi bir suni zekâ dayanağına ve çok daha rahat çalışan bir sisteme sahip. 

EMUI 10’un performans ayrıntılarına geçmeden evvel bu arayüzün genel görünüşündeki farklılıklara yakından bakalım. Söylemelere göre EMUI 10, aşırısıyla tesirli kullanılabilecek bir karanlık mod dayanağına sahip. Bu karanlık mod, WCAG 2 sertifikasına da sahip ve bu sayede kullanıcılar, web içeriklerinde de bu modu kullanabilecekler ve ayrıca üçüncü parti uygulamalar da karanlık mod dayanağına sahip olacak.

Ayrıca EMUI 10, ekranın daha iyi geliştirilmesine olanak veren “Magazine Design” tasarımına sahip ve buna ek olarak azıcık daha huzur veren renk tonlarının kullanıldığı Giorgio Morandi renk tarzına sahip.

EMUI 10 arayüz

EMUI 10’un tanıtımında performans kabiliyetlerine de değinen Chenglu, EMUI 10’un bugüne kadar kullanılan EMUI arayüzlerinden çok daha süratli olacağını ifade etti. EMUI 10’un sahip olduğu GPU Turbo özelliğinin yüzde 60, Turbo Link özelliğinin yüzde 70 ve geliştirilen EROFS dosya sistemininse yüzde 20 oranında performansa tesir edeceğini söyleyen Chenglu, bu geliştirmelerin kullanıcılara daha iyi bir EMUI tecrübeyi yaşatacağını ifade etti. 

Tüm bunlarla beraber EMUI 10’un ilk kere kullanılacağı zamana da sarihlik getiren Chenglu, EMUI 10’un ilk olarak Huawei P30 ve Huawei P30 Pro’da kullanılacağını ve beta sürecinin 8 Eylül’de başlayacağını ifade etti.