Huawei Mate 30 Pro’nun Galaxy Note10’u Yerle Bir Eden Kamera Sensörü

Huawei Mate 30 Pro’nun Galaxy Note10'u Yerle Bir Eden Kamera Sensörü

Huawei Mate 30 Pro, kamera mevzusunda resmen yeni bir çağ açıyor. Artta iki adet 40 MP’lik muazzam kamera bulunduracak olan Huawei Mate 30 Pro, sadece çözünürlük mevzusunda değil, ebat mevzusunda da bir adım ileri gidiyor.

Huawei mate 30 pro

Telefonun ana kamerası, aynı P30 Pro’daki gibi 40 MP çözünürlük ve RYYB filtresi sağlıyor ancak Mate 30 Pro’daki kameranın ebadı 1/1.55 inçlik oranıyla daha büyük. Mate 30 Pro’nun ikinci kamerası ise 1/1,7 inç. Mate 30’un ikinci kamerası, P30 Pro’nun ana kamerası ile aynı ebatta. Sadece kendi kardeşi ile değil, Samsung ile de karşılaştırılan Mate 30 Pro’nun iki kamerası da Samsung Galaxy Note10 ve Galaxy S10’da kullanılan sensörlerden daha büyük.

Bu vaziyet yazılımsal olarak giderilemeyeceği gibi, çok daha düşük ışıklarda çok daha şahane neticeler alınabileceği anlamına geliyor. Terimsel karmaşadan kurtularak anlatacak olursak, Mate 30 Pro ve Note10 arasındaki farkı, bir DSLR ve üst seviye bir cep kamerası arasındaki farka benzetebiliriz. İki kamera da muazzam neticeler ortaya koyarken, DSLR’ın sensörünün büyüklüğü suratından sensör daha fazla ışık alabilecek; farklılık yapmaya daha çok alan olacaktır.

Gerçeğinde Huawei, P20 Pro ile Samsung Galaxy S9+ karşılaştırmasında da kamera ebadı bakımında daha üst bir seviyeye sahipti. Bunların dışında, Mate 30 Pro’nun telephoto sensörü aynı P30 Pro’daki gibi 8 MP’de değişmez kalmış. Huawei, bir zaman evvel “Cine Lens ve Matrix Camera” adlarının tecillemişti. Bu adlar, Mate 30 ailesinin kameralarına P30’dan ayrı olarak ek özellikler getirecek.