Huawei, EMUI 9.1’in Kararlı Versiyonunu Dağıtacak: İşte Yenilikler

Huawei, EMUI 9.1’in Kararlı Versiyonunu Dağıtacak: İşte Yenilikler

Huawei Android esaslı işletim sistemi EMUI’nin 9.1 versiyonunu geçtiğimiz Nisan ayında duyurmuştu. Yeni versiyon duyurulduğundan beri sistemin sarih betası toplamda 27 aygıt tarafından kullanılabilecek biçimde dağıtılmıştı. Son zamanlarda ise işletmenin EMUI 9.1’in bitirilmiş halini yayınlaması bekleniyordu. Gelen bilgilere göre 7 adet Huawei, 3 adet de Honor marka telefona EMUI 9.1 dağıtılmaya başlanıyor.

Aktüellemeyi alacak ilk telefonlar arasında Huawei Mate 10, Huawei Mate 10 Pro, Huawei Mate 10 Porsche Design, Huawei Mate RS Porsche Design, Huawei P20, Huawei P20 Pro, Huawei Nova 3, Honor 10, Honor V10 ve Honor Play bulunuyor. Söyleme Çin merkezli sosyal paylaşım sitesi Weibo üzerinden yapıldığı için aktüellemenin şimdilik sadece Çin’de dağıtılması bekleniyor. EMUI 9.0’ın tüm dünyaya dağıtılmasındaki uzun süreç göz önünde bulundurulursa yeni versiyonun evrensel seviyede dağıtılması azıcık zaman alabilir.

huawei emui

EMUI 9.1 de, 9.0 gibi Android 9.0 Pie esaslı bir versiyon. Yeni versiyonun en göze çarpan özelliklerinden biri duvar kağıtları, temalar ve ikonlar mevzusunda yapılan geliştirmeler. EMUI 9.1 ile beraber gelecek öteki iyileştirmeler arasında sıkça kullanılan uygulamalarda gidilen arayüz iyileştirmeleri ve suni zeka iyileştirmeleri bulunuyor.

gpu turbo

EMUI 9.1 tüm bunların yanında telefonların grafik operasyona performansını çoğaldıran GPU Turbo özelliğinin 3.0 versiyonunu da kullanıcılara sunuyor. Yeni versiyonla beraber desteklenen 60 oyuna 51 tane daha reyin ilave ediliyor. GPU Turbo’ya ek olarak sesli asistan mevzusunda da muhtelif iyileştirmelere gidilen versiyonda uslu çift 4G SIM kartı değiştirmede de bazı geliştirmeler yer alıyor. Bu özellik o sırada hangi SIM kartı daha süratli internet ulaşımına sahipse otomatik olarak o SIM kartının kullanılmasını sağlıyor. Son olarak ilave edilen EROFS Genişletilebilir Mutlak Okunur Dosya Sistemi özelliğiyle beraber aygıtların okuma sürati %20 oranını çoğalıyor ve sistem depolama alanı da 2 GB eksiliyor.