Huawei, Dünyanın En Büyük Üçüncü Yonga Müşterisi Oldu

Huawei, Dünyanın En Büyük Üçüncü Yonga Müşterisi Oldu
Pazar araştırma şirketlerinden Gartner, bugün yeni bir rapor yayınladı. Buna göre Huawei, yarı geçirgen tedarik tüketmelerini %45 oranında artırarak dünyanın en büyük üçüncü yonga müşterisi konumuna geldi.

Son zamanlarda Çin’in en büyük teknoloji firmalarından biri haline gelen Huawei, yayınlanan son raporla beraber, bir hayli aygıtta -özellikle de telefonlarda- kullanılan yarı geçirgen müşterilerinin üçüncü en büyüğü haline geldi. İlk iki sırada ise 2012 senesinden beri olduğu gibi Samsung ve Apple var.

Gartner’ın hipotezlerine göre Huawei’nin 2018 senesindeki yarı geçirgen tedarik tüketmeleri 21 milyar doları aştı. Bu da dünya çapında Huawei’nin Dell’i geçiyor olması anlamına geliyor. Çinli işletme batı dünyasında özellikle Amerika’da azıcık mukavemete maruz kalsa da bu gidişat Huawei’nin yonga işletmelerinin ehemmiyetli bir alıcısı haline gelmesini yasaklamış gibi gözükmüyor.

Dünyanın en büyük 10 yonga seti müşterilerine baktığımızdaysa 4 Çinli adla karşılaşıyoruz: Huawei, Lenovo, Xiaomi ve BBK başka bir deyişle Vivo ve Oppo. Cep telefonu ve bilgisayar pazarlarının birleşme trendi içerisinde olması sonucunda bu 10 yonga seti müşterileri, 2018 senesinde tüm pazarın %40,2’sini oluşturdu. 2017 senesinde ise bu oran %39,4 idi.

Kaynak : https://www.gizchina.com/2019/02/11/huawei-is-the-worlds-third-largest-chip-buyer-other-chinese-firms-enters-top-10/