Hırsızlar, Anahtarsız Kapılı Arabalara 10 Saniyede Girebiliyor

Hırsızlar, Anahtarsız Kapılı Arabalara 10 Saniyede Girebiliyor

Günümüzde pek çok arabada anahtarsız kilit sistemleri kullanılmaya başlandı. Bu sistemde fiziksel bir anahtar bulunmuyor. Tıpkı kumandalı anahtarlarda olduğu gibi elektronik kilit kullanılıyor. Sistemin bazı cılızlıklarını keşfeden hırsızlar ise anahtarsız kapı gördükleri anda gözlerini otomobillere dikiyor.

İngiltere’de son senelerde çoğalan araba hırsızlıkları, arabaların ne kadar güvende olduğu sualini de akla getirdi. Ülkede son senelerde çalıntı araba hadiselerinin en çok yaşandığı yarıyıldan geçiliyor. What Car? Mecmuası, hangi arabaya girmenin ne kadar sürdüğünü test etti.

Land-Rover-Discovery-SD6-306-HSE

Bizdeki deyimiyle ‘Hırsıza yol göstermemek’ için kullanılan donanımın nereden tedarik edilebileceği ve nasıl kullanılacağı söylenmedi.

Test edilen 7 arabanın, hırsızlara karşı koyabilme vakitleri ise şu biçimde oldu:  

DS 3 Crossback Puretech 155 Ultra Prestige – 10 saniye Land Rover Discovery Sport TD4 180 HSE 2018 model – 30 saniye Land Rover Discovery SD6 306 HSE – 20 saniyede taşıta girildi ancak sürülemedi BMW X3 xDrive20i M Sport 2018 model – 60 saniye ancak sadece ‘Smart Key’ faal olduğunda Audi TT RS Roadster – 10 saniye ancak sadece ‘Smart Key’ faal olduğunda 140 ST-Line X – 60 saniye ancak sadece ‘Smart Key’ faal olduğunda Mercedes A-Class A220 AMG Line – 50 saniye ancak sadece ‘Smart Key’ faal olduğunda

Ford-Fiesta-1.0-Ecoboost

Audi’nin çatı işletmesi olan Volkswagen, bu sarihin giderilmesi için polis ve sigorta firmalarıyla beraber çalıştıklarını söyledi. PSA Group ise bu emelle çalışan takımları olduğunu ve hırsızlık metotlarını inceleme ettiklerini söyledi. Ayrıca bayilerin, alıcı arzı doğrusunda anahtarsız giriş sistemlerini devre dışı vazgeçebilmeleri gerektiğini belirtti.

Olağanda ikili olarak çalışan hırsızlar, bir konutun önünde park edilmiş otomobilleri hedefliyor. Hırsızlardan biri, elindeki aygıtla taşıtın yanında bekleyerek anahtarsız giriş sinyalini kuvvetlendiriyor. Öteki hırsız da konutun önünde sinyal alabileceği bir noktada bekliyor. Konuttan gelen sinyali otomobile ileterek sistemi aşıyorlar. Çalınan arabalar genelde bölünerek satılıyor.

Araba üreticileri ise otomobilleri daha korunaklı hale getirmek için hareket tespit teknolojisi gibi teknolojiler sınamaya başladı. Bu teknolojiye sahip olan vasıtaları çalmak daha güç. What Car? takımı, hareket tespit özellikli vasıtaları çalmayı muvaffak olamadı. Bu teknoloji ne yazık ki şu anda araba pazarında geniş ölçekte kullanılmıyor.