Hindistan’daki Yeni Sosyal Medya Kanunu, 400 Milyon Bireyin Saklılığını İhlal Edecek

Hindistan'daki Yeni Sosyal Medya Kanunu, 400 Milyon Bireyin Saklılığını İhlal Edecek

Dünya çapında devletler, interneti ve sosyal medya platformlarını hakimiyet altına almaya çalışırken bir yandan da platform kullanıcılarının bilgilerine ulaşmak için arka kapıdan giriş izni istiyorlar. Sosyal medya platformları hükümetlerle geçim içinde çalışmak mevzusunda zaman zaman mesele yaşasa da şifreleme usullerini geliştirmeye devam ediyor.

Hindistan’da ay sonunda kanunlaşması beklenen yeni bir tasarıyla beraber, 400 milyon sosyal medya kullanıcısının şahsi bilgileri hükümetin teftişi altına girecek. Facebook, YouTube, Twitter ve TikTok gibi firmalar, hükümetin arz etmesi vaziyetinde, rastgele bir arama emrine gerek olmaksızın kullanıcı bilgilerini alakalı makamlara iletmek zorunda kalacak. 1,3 milyar popülasyonlu Hindistan’da takribî 500 milyon bireyin internet kullandığı belirtiliyor.

Devlet, firmalara memur ceddecek

Sosyal medya

Hindistan hükümeti bu tasarıyı Aralık 2018’de kamuoyuyla paylaşmış ve görüş bildirilmesini istemişti. Facebook, Amazon ve Google gibi işletmelerin de abonesi olduğu Hindistan İnternet ve Mobil Birliği, yeni kanunla beraber gündeme gelecek olan mükellefliklerin “Tüzük Duruşması tarafından tanımlanan saklılık hakkının ihlali olacağını” söylemişti.

İtirazlara karşın, Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’nın kanunu büyük bir farklılık olmadan ay sonunda yürürlüğe koyması bekleniyor. Yeni kanunla beraber internet işletmelerinin Hindistan’da büro açması da lüzumlu hale gelecek. Bu bürolarda, devlet tarafından görevlendirilmiş bir “şikayet yetkilisi” de bulunacak ve arzlar bu memur aracılığıyla koordineli bir biçimde iletilecek.

Facebook

Dahası, çevrimiçi bir platformda bir mesaj paylaşıldığında, devlet 72 saat içerisinde işletmeden bu mesajın kaynağının izini sürmesini arz edebilecek ve firma da elde ettiği bilgileri devlete iletecek. Her firma aynı zamanda bu bilgileri 180 gün süresince gizlemek zorunda olacak, bu bilgilere devlet arz ettiği zaman ulaşılabilecek. Tüm bu kaidelerin, 5 milyonun üzerinde etkin kullanıcısı olan platformlarda uygulanacağı da verilen bilgiler arasında.