Haftanın Bakmaya Doyamayacağınız En Hoş 6 Uzay Resmi

Haftanın Bakmaya Doyamayacağınız En Hoş 6 Uzay Resmi

Hubble Uzay Teleskobu gibi uzay araştırmalarında devrim yaratan gözlem taşıtları, her geçen gün uzayın sırrını çözebilmek ismine bir hayli gözleme katkı sağlıyor. Uydulardan ve teleskoplardan elde edilen bilgiler, bir dizi birleştirme ve renklendirme operasyonundan sonra ortaya mucizevi görsellerin çıkmasına imkân tanıyor. İşte gözlemler ve bu operasyonlardan geçirilerek oluşturulan harika uzay resimleri.

1. NGC 3169:

Hubble Uzay Teleskobu, NGC 3169’un bu resminde görebildiğimiz gibi bazen yalnızca doğru açıda bir görüntü yakalar. Oldukça hoş görünen bu resimdeki NGC 3169, Dünya’dan takribî 70 milyon ışık seneyi uzaklıkta bulunuyor.

2. Ay’ın kırmızı görüntüsü:

Ay’ın ufuktan yükselirken bazen kırmızı göründüğünü öğreniyor muydunuz? Bu görüntü, Ay’ın yükseldiğinde evvel kırmızı ve sonra turuncu göründüğünü gösteriyor. Bu renklenme, Ay’ın ufukta göründüğü gibi ışığın atmosferimizde parçalama biçiminden kaynaklanıyor.

3. Galaxy NGC 1156:

Galaxy NGC 1156, kâinattaki yoğun yıldız kümelerinden biridir. Teknik olarak kumpassız bir galaksi olan NGC 1156, sarihçe belirlenebilmiş bir şekle sahip değil. Buna karşın parlak kırmızı özellikleri, genç yıldız etkinliklerini gösteriyor.

4. Beynelmilel Uzay İstasyonu’nun kanadı:

Astronot Luca Parmitano, bu resmi geçen hafta Beynelmilel Uzay İstasyonu’ndan çekti. Parmitano, istasyona yaptığı ikinci seyahatte sadece Beynelmilel Uzay İstasyonu güneş oturumlarının bir kanadını değil aynı zamanda ummanda parıldayan güneş ışığını görüntüledi.

5. Centaurus A:

Bu görüntüde uzaydaki en parlak nesnelerden biri olan Centaurus A adlı galaksiyi görüyoruz. Centaurus A’nın ilginç biçimi, muhtemelen eliptik bir galaksinin milyonlarca sene evvel minik bir helezoni galaksiyle çarpıştığı zaman ortaya çıkmıştı ancak bu kadar meçhul bir form, işlevini etkilemeyecektir. Sol alt köşeye bakarsanız yıldızların etkin olarak oluştuğu parlak pembe bölgeleri görebilirsiniz. Genç yıldızlarla parlayan mavi alanları görmek için ise sağ üst tarafa bakabilirsiniz.

6. ‘Çok Büyük Teleskop’:

Bu gördüğünüz görüntüde Avrupa Güney Gözlemkonutu’ne ait olan “Çok Büyük Teleskop” yer alıyor. Bu teleskop, balıkgözü görünüme sahip çerçevenin kenarlarından da görülebilen dört ayrı teleskoptan oluşuyor. Bu dört teleskopun birleşerek ortaya çıkardığı “Çok Büyük Teleskop”, insan gözünden 4 milyon kat daha ayrıntılı gözlem yapabiliyor.