Güneş’deri 40 Milyar Kat Daha Ağır Olan Bir Kara Delik Keşfedildi

Güneş'deri 40 Milyar Kat Daha Ağır Olan Bir Kara Delik Keşfedildi

Dolaylı ölçüm yolları ile ebadı tespit etilen Holmberg 15A galaksisinin merkezinde bulunan kara deliğin 40 milyar Güneş’i yutabilecek kadar büyük olduğu belirtildi. Bu kara deliğin Dünya’dan takribî 700 milyon ışık seneyi uzakta olduğu ve şimdiye kadar keşfedilen en büyük kara deliklerden biri olduğu söylendi.

Bu kara deliğin bulgusunun bilim dünyası için ehemmiyeti oldukça büyük, çünkü Astrophysical mecmuasındaki bir yazıya göre, bunun dolaylı ölçüm teknikleriyle ebadı tespit etilen ilk kara delik olduğu anlaşıldı.

kara delik

Holmberg 15A galaksisinin, “galaksi zindesine” sabrettirilerek yapılan araştırmalarda kara deliğin kütle türünden Güneş’deri 310 milyon kat daha daha büyük olduğu da edinilen bilgiler arasında. Ayrıca bu yeni keşfedilen kara deliğin Güneş sistemimizdeki tüm uyduları içine sürükleyebilecek kadar büyük olduğu da söylendi.

Holmberg 15A galaksisindeki kara delik çok büyük gözükse de en büyük kara delik değil. Şimdilik keşfedilen kara delikler arasındaki en büyük olanı TON 618 galaksisinde bulunan Güneş’in kütlesinin 66 milyar katı olan bir kara delik.

İki enerjisi tükenen galaksinin çarpışmasıyla oluştuğu düşünülen kara deliğin bütün olarak nasıl oluştuğunu kavramak için bilim adamları soluk kesici kara deliği tahlile başladılar. Bilim adamları şimdilik detaylı bir modelleme yaparak neticeleri gözlemleriyle karşılaştırmayı tasarlıyorlar. Ayrıca bu, böyle bir birleşme sürecinin ne sıklıkla hakikatleştiğini de ortaya çıkartacak.