Grönland, Kendi Rekorunu Kırarak Tek Günde 12,5 Milyar Ton Buz Kaybetti

Grönland, Kendi Rekorunu Kırarak Tek Günde 12,5 Milyar Ton Buz Kaybetti

Grönland, geçen haftaki sıcak hava dalgasına eş biçimde Temmuz ayının ateşinden de hissesine düşeni aldı ve %60’lık kısmını etkileyen bir erime başladı. Washington Post, yeni bilgilere göre Grönland’ın sadece Perşembe günü buzul kütleden 12,5 milyar ton buz kaybettiğini ve bunun tarihteki en büyük günlük kayıp olduğunu kaydoldu.

Grönland üzerindeki erime son zamanların rekorunu kırdı ancak bu görmekten hoşnut olduğumuz bir rekor değil. Polar Portal’dan gelen bilgilere göre, Grönland üzerinde bu büyüklükte bir erime en son 2012’de asıllaştı, hesaplamalara göre buz katmanından ummana olan akıntının büyüklüğü 10 milyar tondan fazlaydı.

grönland eriyor

Bilim insanları sıkıntılılık veren bu bilgilere, uydu görüntüleri ve öbür bilgilerin araştırılmasından ortaya çıkan varsayımlarına katlanarak erişti. Washington Post’a göre, Milli Kar ve Buz Bilgi Merkezinde kıdemli bir tahlilci olan Ted Scambos, süreci şu biçimde söylüyor:

“Buz ve kar yağışı kaydı yapılarak, buz katmanının kütlesindeki net metamorfoz için hava vaziyeti bilgilerini ve gözlemlerini kullanan bu model bizim için oldukça doğru neticeler veriyor. Neticeyi asıl olarak kabul ediyorum. Bir günde 12,5 milyar ton kayıp, 1950’den bu yana toplamda kaydolunan azami günlük ölçü. ”

grönland eriyor

Bu haftanın başında ortaya çıkan uydu görüntüleri, buz katmanının kenarlarındaki erimenin ne kadar korkunç gidişatta olduğunu gösteriyor. Twitter’da paylaşılan bir video erimenin ne kadar şiddetli hale geldiğini ortaya çıkardı; erime o kadar süratlenmişti ki ortalık sanki buz ırmağına dönmüştü. Washington Post, buz katmanının Temmuz ayındaki ikinci bir kayıpla toplamda 197 milyar tonluk erimenin hakikatleşeceğini kaydoldu.