Google’dan Chrome’da Reklam Yasaklayıcı Kullananları Gevşeten Söyleme

Google'dan Chrome'da Reklam Yasaklayıcı Kullananları Gevşeten Söyleme

Google, reklam yasaklayıcıları mevzusundaki söylemeyi bugün günü yayınladıkları blog gönderisiyle yaptı. Söyleme, işletmenin Chrome internet tarayıcısında uzantıları geliştirme tasarısına müteveccih yapılan tenkitleri cevap kalitesinde olarak idrak edilebilir.

‘Google Security Blog’ üzerinde paylaşılan gönderide Devlin Cronin, “Reklam yasaklayıcıların geliştirilmesini veya kullanıcıların reklamları yasaklayabilmesine müdahale etmiyoruz. Bunun yerine, içerik yasaklayıcılar da dâhil olmak üzere geliştiricilere, kullanıcıların saklılığını gözetecek biçimde uzantılar yazmalarına dayanakçı olmak istiyoruz” biçiminde söyleme yaptı.

Google, Ekim ayında Chrome uzantılarını iyileştirmeye müteveccih geniş bir tasarı söyledi. Ocak ayında geliştiriciler, Manifest v3 isimli tasarının bir kısmının reklam yasaklayıcılara hasar verebileceğini fark etti. Manifest v3, Chrome uzantılarının performansını, saklılığını ve güvenliğini artırmak için planlandı ancak bu farklılıkların bir kısmı, uzantıların internet sitelerinin hangi özelliklerini sorgulayabileceğini sınırlıyor. Bazı geliştiriciler, bunun reklam yasaklama ve saklılık uzantılarını destekleyeceğini söylediler.

Simeon Vincent, Chromium Blog’daki bir yayında mevzuyla alakalı şu söylemelerde bulundu: “Bu farklılıklarla alakalı reklam yasaklayıcılarına müdahale etmek veya zayıflatmak için planlandığı güzergahındaki spekülasyonlar da dâhil olmak üzere çok fazla kafa karmaşıklığı ve yanlış anlama oldu. Emel, netlikle bu değil.”

Müzakerenin bir kısmı, bazı temellerle alakalı kaygılar üzerine. Reklam yasaklayıcıların neyin gösterilip neyin gösterilmemesine karar vermesiyle alakalı temellerde farklılık yapılmıştı. Chrome’un mevcut versiyonu, bu temellerin çoğuna izin veriyor. Misalin bir reklam yasaklayıcı, bir internet sitesindeki öğelerin çok uzun bir reklamla alakalı internet adresleri listesinden gelip gelmediğini hakimiyet edebilir. Yeni tasarıyla buna 30.000 adede kadar hudut getirilmişti.

Google, bugün bu hududu en fazla 150.000 ‘e yükselteceğini söyledi. Firma, geçen ay müessesesel kullanıcılar için bir muafiyet tasarladığını söyledi.

Google, Manifest v3’ün hâlâ geliştirilmekte olduğunu ve geliştiricilerle beraber çalışılacağını belirtti ancak firma, kullanıcıların üçüncü kişilerle paylaştığı alıngan bilgileri hudutlandırabilmelerini ve aynı zamanda kendi tarama tecrübelerini geliştirmelerini sağlamak için doğru bir seçimde bulunduğunu düşünüyor.