Google Haritalar, Kayıp Cesedin 18 Ay Süresince Bulunamamasına Neden Oldu

Google Haritalar, Kayıp Cesedin 18 Ay Süresince Bulunamamasına Neden Oldu
Avustralya’da oldukça ilginç bir hadise yaşandı. Araştırmada Google Haritalar kulanan emniyet birimleri, istemeden de olsa çok büyük bir kusur yaptı.

Her şey 46 yaşındaki Darrell Simon’un ansızın kaybolmasıyla başladı. Brisbane şehrinin 80 km batısında yaşayan Simon’un kayboluşunun ardından polis eforları harekete geçti. İlk olarak Simon’un bölgede sahip olduğu kırsal mallar incelendi ve Laidley Creek West’te sahip olduğu düşünülen tam yerlere göz atıldı.

Kısmetsiz adamın bulunduğu bölgenin hudutları Google Haritalar aracılığı ile tanımlandı ve takım, bu bölgenin haritasını arama kurtarma takımlarının tamamına dağıttı.


*Darrell Simon

Ancak aradan geçen 18 ayın sonunda hiçbir ize tesadüfülemedi. Bunca zamanın sonunda, Google Haritalar’ın bölgenin hudutlarını yanlış çizmiş olduğu fark edildi. Değişik bir GPS ve harita bilgisi kullanılarak yapılan araştırmalarda 46 yaşındaki adamın cesedi, malın yeni sahiplerinin birinin arsasında, kalın nebat örtüsünün dibinde bulundu.

18 ay evvel, aramaların ilk başladığı gün doğru bilgiler elde edilmiş olsaydı dahi hiçbir şey değişmeyecekti. Nitekim adam kendi silahı ile canına kıymıştı.

Kaynak : https://www.independent.co.uk/news/world/australasia/police-google-maps-australia-missing-body-mistake-darrell-simon-brisbane-a8707306.html