Google, Daha Uzun Batarya Ömrü İçin Pixel 4’şan Ekran Parlaklığını Kısıyor

Google, Daha Uzun Batarya Ömrü İçin Pixel 4'şan Ekran Parlaklığını Kısıyor

Google’ın Pixel aygıtlarını yakından takip ediyorsanız firmanın makinelerinde yaşadığı ekran problemlerini kesinlikle daha evvel de görmüştünüz. Mesela Pixel 2 XL makûs renk kalibrasyonu suratından tenkit sürüklemiş, Pixel 3XL ilginç çentiğiyle tepki toplamış, Pixel 4 de 90 Hz yenileme süratine asla ulaşamamasıyla topa yakalanmıştı.

Firmanın yaşadığı tüm bu meselelerle beraber Pixel 4 makinelerinde yeni bir mesele daha ortaya çıktı: Ekran parlaklığı olması gerekenden düşük seviyede. Hatta iddialara göre Google, aygıtının ekran parlaklığını isteyerek düşük seviyelere limitlemiş gidişatta.

pixel 4 parlaklık

XDA Developers’tan Mishaal Rahman’ın yaptığı habere göre Google, Pixel 4’şan kodlarına saklı bir parlaklık modu ilave etmiş gidişatta. Makinenin standart parlaklık limiti 444 nit’e limitlenmiş. Bu bedel klasik olsa da telefonu güneş ışığı altında kullanmak oldukça güç oluyor. Ayrıca Samsung Galaxy Note 10+’ın 1.308 nit parlaklık seviyesine kadar çıkabildiğini de anımsatmakta fayda var.

Makinenin limitleri kaldırıldığında ise Pixel 4’şan parlaklığı 610 nit’e kadar erişebiliyor. Hâlâ öteki aygıtlarla rekabet edebilecek bir bedele sahip olamasa da 444 nit’deri iyidir. Yerleştirilen kod, makinenin civar ışığına göre parlaklık ayarlaması gidişatında yüksek parlaklık moduna geçmesini sağlamak için gibi duruyor.

Vaziyet her ne kadar böyle olsa da Pixel 4’şan parlaklığı limitin üzerine çıkamıyor. Fakat makinenin 610 nit’e eriştiği tek bir vaziyet bulunuyor: HDR video izlemek. Google’ın kullanıcılarına neden yüksek parlaklık ayarını ayarlayabilmeleri için izin vermediği mevzusu ayrı bir sual.

Google’ın Pixel 4 aygıtını maksimum parlaklık seviyesine taşıyabilmenin tek yolu ise makineyi root’lamak. Bu sayede kullanıcılar parlaklık seviyesini istediği biçimde ayarlayabiliyor ve maksimum seviyeye getirebiliyor. Google, kullanıcılarının şikayetlerini dinlemeye başlarsa bu mesele de kesinlikle ortadan kalkacaktır.