Google, Chrome İçin Yeni Özellikler Üzerinde Çalışıyor

Google, Chrome İçin Yeni Özellikler Üzerinde Çalışıyor

Google’ın internet tarayacısı Chrome, devamlı bir arayüz testinde gibi duruyor. Birkaç haftada bir uygulamada bazı farklılıklar yapıyor. Google, şimdi de Chrome Dev ve Canary versiyonlarının zati ön tarifli olarak kullandığı oranla daha minik ızgara biçimindeki pencere değiştirme özelliğini Chrome’a da getirecek gibi duruyor.

Yeni pencere değiştirme özelliği

Bu yeni pencere değiştirme özelliği, hâlihazırda var olanlardan tamamen değişik. Yeni farklılıkla beraber sayfanın üst tarafında bir Google logosu yer alıyor. Bu logonun hemen yanında ise saklılık modunun açılabileceği bir buton bulunuyor.

Google logosu ve saklılık modu çubuğunun hemen altında sağ tarafında mikrofon tuşunun bulunduğu arama çubuğu yer alıyor. Arama çubuğunun altında ise sıkça ziyaret ettiğiniz sitelere erişebileceğiniz kısa yollar bulunuyor. Ayrıca yeni bir sekme açtığınızda yeni arayüz çıkmıyor. Aynı logo, arama çubuğu ve site kısa yolları yer alıyor.

google chrome

Şu an için statik Chrome versiyonuna gelmeyen bu özelliği neyin tetiklediği öğrenilmiyor. Uygulama tamamen kaldırılıp yine yüklendiğinde, içerisinde büyük kartların olduğu yatay pencere değiştirme özelliği gelse de chrome://flags/#enable-tab-grid-layout üzerinden ızgara kumpası etkin edildiğinde yeni görünüşe geçiyor. Daha sonra bu özelliği uygulama içerisinden geri alma gibi bir alternatif de bulunmuyor.

Bu yeni özellik, Chrome UI ve Chrome Duet ile beraber çalışıyor. Şayet ki siz de bu özelliği test etmek istiyorsanız Chrome Dev ve Chrome Canary uygulamalarını indirebilirsiniz. Yüklediğinizde bu özellik ön yüklü olarak gelmezse yukarıyada adresini verdiğimiz pencereden bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.

Chrome Dev veya Chrome Canary tarayıcılarını indirmeyi düşünüyor musunuz? Yoksa bu özelliklerin statik Chrome versiyonuna gelmesini mi bekleyeceksiniz? Bu yeni tasarım ve özellik hakkındaki fikirlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Chrome DevİNDİR Chrome Canary TereddütİNDİR