Geçtiğimiz Ocak Ayı, Son 144 Senenin En Sıcak Ocak Ayı Oldu

Geçtiğimiz Ocak Ayı, Son 144 Senenin En Sıcak Ocak Ayı Oldu

Abuhava farklılığı ve küresel ısınma, son senenin üzerinde en çok farkındalık yaratan mevzularından oldu. Dünya’ya verilen hasarın neticeleri, bir hayli alanda kendini gösterir oldu. Vaziyetin ciddiyeti son birkaç senede fark edildiğinden beri bir hayli kuruluş ve firma abuhavasal bozulmayı gidermek ismine etrafçı adımlar attı. Bununla beraber araştırılan son bilgiler, abuhava farklılığının ne kadar hakikat olduğunu gözler önüne seren bir gidişatı daha ortaya koydu.

Seyyaremiz Dünya, bir sıcaklık rekoruna daha imzalaydı. Geçtiğimiz ocak ayı, son 144 senenin en sıcak ocak ayı olarak kaydolundu. Ancak bilgiler 144 sene olarak gösterse dahi bu kadar sıcak bir ocak ayı, çok daha uzun senelerdir görülmemiş olabilir.

Rekor 2016 senesine aitti

noaa küresel ısınma iklim değişikliği en sıcak ocak yıl

Amerika Birleşik Devletlerinin Milli Umman ve Atmosfer Yöneti NOAA, geçen ayı kayıtlardaki en sıcak ocak ayı bülten etti. Ancak NOAA’nın kayıtları 144 sene evveline kadar katlanıyor. Bu da demek oluyor ki geçtiğimiz ocak ayı, birkaç asrın en sıcak ocak ayı dahi olmuş olabilir. Kuruluş, geçtiğimiz çarşamba günü mevzuyla alakalı şu biçimde söyleme yaptı: “Geçtiğimiz ocak ayının kara ve umman yüzey sıcaklığı, 1,14 santigrat dereceyle kayıtlardaki en sıcak ocak ayı oldu.” NOAA’nın söylemiş olduğu bu sayı 2016’nın ocak ayı sıcaklığını geçerek rekorun yeni sahibi oldu.

2020 seneyi en sıcak senelerden biri olacak

noaa küresel ısınma iklim değişikliği en sıcak ocak yıl

Bu sıcaklık kıymeti reelinde içerisinde bulunduğumuz 21. asır için pek de gizeme dışı sayılmaz. 144 senelik NOAA kayıtlarındaki en sıcak 10 ocak ayının hepsi, 2002 senesinden bugüne kadarki zaman dilimine reelleşti. Kuruluş, geçtiğimiz ayın abuhavasal bedellerini bir harita üzerine yansıttı. Bilgiler, Kuzey Kutbu ve Güney Kutbu bölgelerindeki buz kitlesi ölçüsünün ortalamadan düşük olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlara göre bu sene, son 144 senenin en sıcak ocak ayına konut sahipliği etmekle kalmayacak. 2020 seneyi, kayıtlardaki en sıcak 5 senenin arasında yer alacak. Bu da beşerî sebepli abuhava farklılığının ne kadar ciddi bir mesele olduğunu gözler önüne seriyor.