Gaziantep Üniversitesi Talebeleri ‘Yenilebilen’ Plastik Üretti

Gaziantep Üniversitesi Talebeleri 'Yenilebilen' Plastik Üretti
Gaziantep Üniversitesi GAÜN Mühendislik Fakültesi Yiyecek Mühendisliği Kısmı talebeleri, nişasta bazlı yenebilen plastik üretmeyi muvaffak oldu.

Yiyecek Mühendisliği Kısmı bünyesinde son sınıf talebeleri olan Melis Öcal, Güneş Zübarioğlu ve Pınar Altaş, yüksek lisans talebesi Hatice Yaprak ile kafa kafaya vererek bütün 3 aylık çalışmanın neticesinde, kısa vakitte çözünebilen hem de yenilebilir bir plastik üretmeyi muvaffak oldu.

Projeyi yürüten yüksek lisans talebesi Hatice Yaprak, çalışmayla alakalı şunları söyledi:

Emelimiz ekonomiye katkı sağlamak, düşük maliyetlerde yeni mahsuller üretebilmek ve etraf arkadaşı olmak. Ürettiğimiz yenilebilir plastikler tabiatta kayboluyor, çözülebiliyor ve mahsulün tekerrür geri dönüşümü sağlanabiliyor. Çocuklar genellikle plastikleri ağızlarına götürüyorlar. Bizim yaptığımız plastikler yiyecek sektöründe de kullanılabilir. Doğa arkadaşı, düşük maliyetli yenilebilir plastiklerle ülke ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Ambalajlama alanında ve öteki alanlarda kullanılmasına kastediyoruz. İnsanlar bu sayede daha sıhhatli civarda yaşayabilecek. Yenildiğinde de hasar vermeyecek, tamamen yiyecek bazlı. Mesela ambalajlanan ekmekler plastiğiyle birlikte yenilebilir. Mahsulümüz daha çok nişasta bazlı.

Gaziantep Üniversitesi Yiyecek Mühendisliği Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Ali Rıza Tekin, Sıfır Atık Projesi kapsamında geliştirilen bu yenilebilir bazlı filmin, ülkenin gereksinim dinlediği ekonomik kalkınmaya ciddi katkı yapacağına inandığını belirtti.

Kaynak : https://www.haberler.com/universite-ogrencileri-yenilebilir-plastik-uretti-11734673-haberi/