Fransa’da

Fransa'da

Fransa’da, “sarı yelekliler”in 17 Kasım-17 Aralık 2018’de ülke çapında tertip ettikleri eylemler sırasında çıkan vakalarda 4 bin 570 bireyin nezaretine alındığı, 216 bireyin hapsedildiği bildirildi.

Adalet Bakanlığının bilgilerine göre, sarı yeleklilerin şovlarında ülke genelinde çıkan vakalarda bin 567’si Paris’te olmak üzere 4 bin 570 şahıs nezaretine alındı.

Nezaretine alınanların 216’sı hapsedilirken, 697 bireyin davasının devam ettiği belirtildi.

Sarı yeleklilerin şovlarında polisle eylemciler zaman zaman çatıştı, taşıtlar ateşe verildi, mağazalar yağmalandı, caddeler karıştı.

Fransa’da mazot zamlarına ve ekonomik koşulların makûslaşmasına tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emanuel Macron idaresine müteveccih hiddete ve başkaldırıya dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, ülkede son senelerin en şiddetli protestosu haline geldi.

Genellikle kent merkezlerindeki yüksek kiralar sebebiyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron ve idaresinden ekonomik şartların iyileştirilmesini arz ediyor.

Sarı yelekliler, bunun yanı gizeme yaşamlarını yakından ilgilendirecek mevzuların ve çıkacak kanunların halkoylaması yoluyla ulusa sorulmasını istiyor.

Şovlarda şimdiye kadar 10 şahıs yaşamını kaybetti, binden fazla şahıs yar