Firefox Masaüstü Versiyonuna Sesli Asistan Dayanağı Getiren Eklenti

Firefox Masaüstü Versiyonuna Sesli Asistan Dayanağı Getiren Eklenti

Mozilla, tarayıcısını sesli komutlar kullanarak hakimiyet etmenizi sağlayan ve deneysel bir özellik olan Firefox Voice‘u yayınladı. Firefox Voice, natürel konuşma diline idrak edebiliyor ve web sitelerini sesli komutlarla hakimiyet etmekten çok daha aşırısını yapabiliyor ve tarayıcınıza sanki asistan özellikleri taşıyor.

Firefox’un yeni özelliği, tarayıcıdaki bir hayli özelliği sesli olarak kullanma imkânı sunuyor. Yüklendikten sonra eklentiden web sitelerini açmasını, başka bir sekmeye geçmesini, sayfanın ekran görüntüsünü almasını ve daha aşırısını isteyebiliyorsunuz. Firefox Voice’u eklenti düğmesine tıklayarak veya klavye kısayoluyla başlatabiliyorsunuz. Firefox Voice ayrıca natürel konuşma dilini de kavrıyor. Başka Bir Deyişle yalnızca emin komutlara bağlı değilsiniz.

mozilla firefox voice

Firefox Voice, Siri, Google Asistan veya Amazon Alexa gibi çalışıyor. Misalin, ‘Samsung Galaxy Fold analizlerini ara’, ‘En iyi iPhone 11 fırsatlarını ara’ veya ‘Webtekno’ya git’ gibi komutlar verebiliyorsunuz. Eklenti, geçimli web sayfalarında arama da yapabiliyor. Mesela, Gmail’deki e-postalarınız arasında arama yapabiliyorsunuz.

Medya içerikli bir sitedeyseniz, ‘Oynat’, ‘Duraklat’ ve ‘Suskun’ gibi komutları kullanabiliyorsunuz. Tüm bunların yanı gizeme daha kullanışlı bir tecrübe için, uzun bir komuta kısayol atama, yüksek sesle okuma, sekmeyi suskuna alma veya tercüme yapma gibi çok muhtelif tarayıcı vazifeleri de hakikatleştirebiliyor.

Firefox Voice’u sınamak için tarayıcı eklentisini buradan indirebilirsiniz. Firefox Voice, Google Cloud Speech hizmetini kullanıyor. Başka Bir Deyişle ses komutları Google’a sevk ediliyor. Ancak Mozilla, Google’ın kayıtlarını yakalamadığını belirtiyor.

Firefox Voice’un nasıl çalıştığını alttaki videodan bilebilirsiniz