Filmi Çıksa Oscar’ları Toplayacak Reyin ‘Death Stranding’ Hakkında 7 Ehemmiyetli Ayrıntı

Filmi Çıksa Oscar'ları Toplayacak Reyin 'Death Stranding' Hakkında 7 Ehemmiyetli Ayrıntı

Hideo Kojima’nın yeni oyunu Death Stranding, oyuncular tarafından son 3 yıldır dört gözle bekleniyor. Her ne kadar oyunla alakalı söylenen şeyler hudutlu olsa da bildiklerimizi bir başlık altında topladık. Bu arada listeye geçmeden evvel belirtelim: Death Stranding, Playstation özel oyunu olacak.

Kim bu Kojima sınan adam?

Hideo Kojima, reyin camiasında herkes tarafından hürmet dinlenen bir ad. Yaptığı oyunlarla hep yenilikçi akımı özümseyen Kojima, aynı zamanda milyonlar tarafından beğenilen Metal Gear Solid serisinin yaratıcısı. 2015 senesinde, tüm zaferlerine karşın Konami tarafından kovulan galibiyetli ad, şimdilerde Death Stranding oyununun üretimcisi Kojima Productions adlı işletmenin sahibi.

Death Stranding çıkış tarihi:

Hideo Kojima 3 sene evvel yaptığı bir söylemede, 2020 Tokyo Olimpiyatlarından evvel oyunun çıkacağının lafını vermişti. Sonrasında 2019 senesinin mayıs ayının sonlarında bir fragman yayınlandı ve fragmanda, oyunun çıkış tarihinin 8 Kasım 2019 olacağı söylendi.

Yanıt: Reyin 8 Kasım 2019’da Playstation 4’e çıkışını yapacak.

Oyunun ana kişiliği kim olacak?

Oyundaki ana şahsiyetin adı Sam Bridges olacak. Bu kişiliğe The Walking Dead dizisindeki Daryl rolüyle ismini duyuran Norman Reedus yaşam veriyor. Kişiliğimiz dünyayı tekerrür bir araya getirmek için, geleceğin mahsur kalmış viranelerini bir araya getirmeye çalışan bir insan olacak. Çok sarih bir anlatım değil öğreniyoruz. Aynı zamanda kişiliğimizin değme korkusu olacak ve oyunun ana unsurlarından biri olan Timefall, onu öteki insanları etkilediği gibi etkilemeyecek. 

Yanıt: Oyunun ana şahsiyetinin adı Sam Bridges olacak.

Death Stranding’in en kilit noktası “Timefall” nedir?

Timefall, neredeyse temas ettiği her biyotik hayatın zamansal sürecini süratlendirerek onları ihtiyarlatan, başka bir dünyadan gelen bir yağmur. Dünyadaki çoğu insan da Timefall’un varlığından haberdar. Bu gelişim sürecine, tabiattaki ve kâinattaki öteki her şeyin başına gelen bozunma süreci de diyebiliriz. Stephen Hawking, bu bozunmaya entropi ismini vermişti. Bir bakıma Timefall, canlıların bozunma sürecini süratlendiren bir olgu.

Yanıt: Canlıların bozunma sürecini süratlendiren bir yağmur.

Death Stranding’in cinsi ne olacak?

Henüz yapısıyla ilgili çok az şey bildiğimiz reyin, gerçeğinde bir aksiyon oyunu olarak geçiyor. Ancak oyunun üretimcisi Hideo Kojima, sosyal medyada yaptığı bir paylaşımda oyunun yeni bir cins olduğunu, bu cinsin ismininse ‘action-strand game’ olduğunu söylemişti. Bu arada reyin sarih dünya olacak ve üçüncü tekil kişi kamera açışıyla oynanacak.

Yanıt: Reyin üçüncü tekil kişi bir aksiyon oyunu olacak. Ayrıca şayet galibiyetli olursa “Action-Strand Game ASG” cinsinin başlangıcını temsil edecek.

Death Stranding mevzusu:

Önceden de belirttiğimiz gibi oyunla alakalı gerçekten çok az şey öğreniliyor. Kimse oyunun öyküsünün ne olacağından bütün olarak emin değil. Bildiğimiz tek şey, reyin ana kişiliğimiz Sam Bridges’ın kıyamet sonrası atmosferi anımsayan bir dünyada yaşayacağı deneyimleri anlatacak. Oyunun elbette bir makûssu olacak. O makûs kişiliğe de Hannibal dizisi ve birbirinden galibiyetli filmleriyle tanınan aktör Mads Mikkelsen yaşam verecek.

Yanıt: Henüz oyunun öyküsüyle alakalı elimizde net bilgiler yok. Ancak post-apokaliptik bir hat üzerinde, birbirine bağlanan örümcek ağı eşi bir yapıya sahip olacak.

Death Stranding’de can verdiğimiz zaman başımıza ne gelecek?

Oyunda can verdiğimiz zaman kişiliğimiz su altı dünyasına eş, araf denilebilecek bir yere gidecek. Bu bölgede hürce bulgu yapabileceğiz ve eşyalarımızı geri toplayabileceğiz. Kojima’nın tasvirine göre, oyunun araf sekansları, daha önceki oyunlarda karşımıza çıkan ‘Continue?’ ekranlarının değişik bir versiyonu olacak.

Oyuna devam etmek istediğimiz zaman, kişiliğimizin dünyadaki bedenine dönebileceğiz. Oyundaki vefat mekaniğini acayipleştiren şey, dünyaya geri döndüğümüz zaman çoğu oyunda olduğu gibi can verdiğimiz anın evvelinden başlamayacağız. Reyin bizi can verdiğimiz andan sonrasından başlatacak. Can Vermeden evvel neden olduğumuz şeyler, dünyaya geri döndükten sonra da karşımıza çıkacak. Misalin oyunda bizim vefatımıza neden olan bir patlamanın yarattığı bir krater, biz dünyaya döndüğümüz zaman orada olmaya devam edecek.

Death Stranding kadrosunda kimler var?

Oyunun aktör ve oyuncu kadrosu oldukça geniş. Norman Reedus ve Mads Mikkelsen’den bahsetmiştik. Ayırıca oyunda Pan’ın Labirenti filminin rejisörü Guillermo del Toro gibi adlar da olacak. Aynı zamanda, silinmiş bir Instagram gönderisinde oyunun takımında League of Legends’tan tanıdığımız Emily O’Brien bulunuyor. Aynı gönderide çoğu reyin severin ismini en azından bir defa dinlediği Troy Baker gibi akılda adların yer alacağı yazıyordu. Soysuzlar Çetesi filminin takımından Léa Seydoux’yu da takımında barındıran üretim, Biyonik Kadın adlı televizyon programıyla tanınan Lindsay Wagner’i de önümüze çıkaracak.

Bonus – Türkçe dil yardımı!