FBI, 3,5 Milyar Dolar Hasara Yol Açan 2019 İnternet Kabahatleri Raporunu Yayınladı

FBI, 3,5 Milyar Dolar Hasara Yol Açan 2019 İnternet Kabahatleri Raporunu Yayınladı

Federal Soruşturma Ofisi FBI, ‘2019 İnternet Kabahatleri Raporu‘nu yayınladı. Yayınlanan rapora göre sene içerisinde şikâyette bulunulan kabahat rakamı 467 bin 361’e erişti. Şikâyette bulunan kabahatlerin maliyeti ise 3,5 milyar doları 21 milyar TL geçiyor.

Siber kabahatler, 2019 senesinde çoğalış gösterdi

siber suç

Şüphelenilen siber kabahat etkinliklerini raporlayan bir FBI kaynağı olan İnternet Kabahat Şikâyetleri Merkezi IC3 Mayıs 2020’de heyetti ve 2019 raporlarıyla beraber toplamda 4.883.231 şikayet rakamına erişti. 

Son beş senede alınan şikâyet rakamı 1,7 milyona erişirken, senelik toplam kayıp da 1,1 milyar dolardan 2015, 3,5 milyar dolara 2019 çıktı. Son beş sene içerisinde siber kabahatlerin Amerika Birleşik Devletleri’deki fertlere ve firmalara hasarı 10 milyar doları aştı. 2019 seneyi ise bu açıdan en makûs sene oldu. Sene içerisinde bu zamana kadar azami siber kabahat şikâyetinde bulunurken, siber kabahat kurbanları da en büyük kayıplarını verdi. Siber kabahatlerle gayrette ise 300 milyon dolarlık bir tutar kurtarılabildi.

Şirket e-postaları

spam

Şirket e-postaları üzerinden yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinde 1,7 milyar dolardan fazla bir zayiat oluştu. Bu alanda 2019 içerisinde toplamda 23.775 şikâyette bulunuldu. Firma e-postaları dolandırıcıları, siber kabahatlerde en riskli grup oldu.

Cencornet CEO’su Ed Macnair, “Bir Hayli organizasyon, e-posta hamlelerine karşı korunmasız kaldı zira kabahatliler, ananesel e-posta güvenliğini aşabilmek için usullerini geliştiriyorlar” ifadelerini kullandı. Saldırganlar, bu alanlarda en çok CEO’ları ve finans departmanında çalışan personelleri amaç aldı.

Macnair, siber kabahatlilerin, emin işletmelerin e-postalarına eş e-posta adreslerini kullanarak çalışanları aldattığını ve işletmelerin kıymetli bilgilerini çaldığını söyledi. Macnair, bu usulün ananesel korunma sistemleri tarafından tutulmasının oldukça güç olduğunu ve işletmelerin güvenlik tekniklerini geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Fidye yazılımları

fidye yazılım

FBI, fidye yazılımlarının firmalara ve organizasyonlara olan tesirinin büyüklüğü mevzusunda ihtarlarda bulundu. 2019’un aralık ayında New Orleans kentine karşı yapılan fidye yazılım hücumunda ise FBI tarafından yapılan bu ihtarlara pek de kulak asılmadığı ortaya çıktı. 

2018 senesinde fidye yazılım hamleleriyle alakalı şikâyetlerde bazı eksilmeler yaşanmıştı ancak 2019’da bu sayı tekerrürden yükseldi ve 2016’dan sonra azami şikâyet rakamına erişti. Fidye yazılım hamleleri, 2016 senesinde 2,4 milyon dolarlık hasara yol açmıştı, bu hasar 2019 senesinde 8,9 milyon dolara kadar yükseldi.