Facebook’un Suni Zekâsı, Poker Şampiyonlarını Alt Etmeyi Muvaffak Oldu

Facebook'un Suni Zekâsı, Poker Şampiyonlarını Alt Etmeyi Muvaffak Oldu

Facebook’un geliştirdiği Pluribus, Texas Hold’em profesyonellerini alt etmeyi muvaffak olan ilk suni zihin oldu. Poker oyunu, zaman zaman suni zihinlerin performansını test etmek emeliyle kullanılıyor.

Pluribus, poker oynayarak 1 milyon dolardan fazla kazanan 15 insandan daha iyi performans sergiledi. Bu profesyoneller arasında, 2000 World Series of Poker şampiyonu Chris Ferguson ve 4 kere World Poker Tour’u kazanan Darren Elias gibi adlar bulunuyor.

pluribus

Facebook, Pluribus’un bir test sırasında üst üste iki insandan aşırısını alt etmeyi muvaffak olan ilk suni zihin olduğunu söylüyor. Tahlilcilere göre Pluribus’un insan performansını geçmesi, 20 saat gibi kısa bir vakitlik idmanın neticeyi.

CS: GO, Dota II ve Starcraft II gibi oyunlar için geliştirilen suni akıllar gibi Pluribus da kendisine karşı maçlar oynayarak idman yapıyor. Bu biçimde yaptığı 20 saatlik idmanın sonunda da daha evvel belirttiğimiz gibi işinin en iyisi insanların performansını geride vazgeçebiliyor.

Pluribus, Carnegie Mellon Üniversitesi ve Facebook iş birliğiyle Strategic Machine, Strategy Robot ve Optimized Markets işletmelerinden yardım alınarak geliştiriliyor.

Tahlilciler tarafından yapılan testlerde Pluribus, 5 insan ve 1 suni zihin bulunan bir maçın yanı gizeme 5 suni zihin ve 1 insan bulunan maçtan da başarıyla parçaladı. Bu oyunlarda kullanılan her makbuz 1 dolar ediyor olsaydı Pluribus, tur başına 5 dolar kazanacak ve bir saatin sonunda 1.000 dolarla masadan ufalamış olacaktı.

Hakikatine bakarsanız Pluribus, sıfırdan yaratılmış bir suni zihin değil. Carnegie Mellon’ın 2017 senesinde geliştirdiği Libratus adlı suni aklın üzerine heyeti ancak Pluribus’ta bazı ek özellikler yer alıyor. Bu özelliklerden bir tanesi de oyunun ilerleyen düzeylerinde yapılması mümkün hareketlerin doğuracağı neticelerin değerlendirilmesi için geliştirilen bir arama algoritması.