Facebook’un Slack’e Rakip Platformu Workplace’in Yeni Tasarımı Belirli Oldu

Facebook'un Slack'e Rakip Platformu Workplace’in Yeni Tasarımı Belirli Oldu

Facebook, öbür sosyal medya iştirakleri olan Instagram ve WhatsApp ile beraber günümüzde çalışanların en çok süre öldürdüğü uygulamalar arasında yer alıyor. Şirket, çok kısa zamanda bilinebilmesiyle iftihar ettiği Facebook’u iş yaşamının da bir parçası haline getirmek için Workplace’i ortaya çıkarmıştı. 

Workplace şirketin istediği zaferi yakalyamadı. Uygulamanın Facebookvari tasarımı, sosyal medyada işe yarıyor olsa da insanların iş alışkanlıkları ile Workplace arasında kan anlaşmazlığı oldu. Çalışma civarında insanlar, ekranın sağ üst köşesinde bildirim görüp sol taraftaki menülere yönelmeyi seçim ediyor. 

facebook-workplace

Bu sebeple de yeni sistemde sol tarafa üç düğmeden oluşan bir açılabilir menü geliyor. Bu menüdeki alternatiflerin altında daha geniş bir açılır menüde alt opsiyonlar yer alıyor. 

Yeniden de uygulama genel olarak Facebook’tan çok da değişik değil. Facebook’un algoritmasını kullanan bir haber kaynağı, Slack’teki kanallar gibi kullanılabilen gruplar varlıklarını devam ettiriyor. Gruplarda aynı anda canlı sohbet etmek ve belirli dosyaları paylaşmak olası oluyor. 

facebook-workplace-arayüzü

Workplace’in en ehemmiyetli avantajı, otomatik dosya tarama gibi kendine has özelliklerinde uyuyor. Workplace üzerinden sevk edilen rastgele bir dosya, virüs ve hasarlı yazılım taramasından geçiriliyor. 

Elbette ki ucu bir biçimde Facebook’a değen her uygulamada olduğu gibi Workplace’te de sev tuşu işlevine sahip butonlar bulunuyor. Bu butonları nasıl kullanacağınız ise size kalmış. Bazı gruplarda yönetçiler alkış tuşunu fikirleri onaylamak emeliyle kullanıyor. “İşverenden zam istedim her like 1 lira zam” diye kullanan varsa ona da helal olsun natürel.