Facebook, Paralı Azalık Sistemini CollegeHumor ile Sınamaya Başladı

Facebook, Paralı Azalık Sistemini CollegeHumor ile Sınamaya Başladı

Facebook, Watch’ta yeni bir azalıklı video servisi üzerinde çalışıyor. Bu servis, platformun geçtiğimiz aylarda duyurduğu “hayran üyeliği” sisteminden değişik. Facebook’a göre hayran üyeliği, insanların hoşlandıkları üreticileri desteklemeleri ve özel içeriklere erişmeleri için oluşturulmuştu. Öteki yandan video üyeliği ise hâlihazırda video yayın işinde ve video fihristlerinde bulunan yayıncıları desteklemek için planlandı.

Sosyal medya devi, bu yeni modeli test etmek için de CollegeHumor ile iş birliğine gitti ve Facebook’a göre ananesel video yayını tecrübeyi ile Facebook’un sosyal topluluk doğrultuyu harmanlandı. Yayınlanan tanıtım söylemesine göre video üyeliği Facebook tarafından alındığında, hayranların gözde yayınlarının içerikleri ve münazaraları tek bir yerde bir araya gelebilecek.

CollgeHumor

CollegeHumor’un DROPOUT içeriği şu an Facebook üzerinden izlenebilir vaziyette. Fiyatsız sınama da kullanabileceğiniz bu azalığın aylık maliyeti 4,99 dolar.

Facebook’un video içerikleri için fiyatlı modele geçiş yapacağı iddia edilirken Facebook lafçısı ise bunun doğru olmadığını söyledi. Platformun lafçısı “Video üyeliğine açılmaktaki maksadımız, Facebook’a daha çok rakamda nitelikli içerik getirebilecek yeni bir iş modelini desteklememizdir. Watch, her zaman için bir hayli değişik iş modelinin barındığı bir platform olacaktır. Watch’taki içeriklerin çoğunluğu ise fiyatsız ve reklam yardımlı olacak.” ifadelerini kullandı. Azalık sisteminin Türkiye’ye gelip gelmeyeceği mevzusu ise henüz net değil.