Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın İleti Servislerini Birleştiriyor

Facebook, Instagram ve WhatsApp'ın İleti Servislerini Birleştiriyor

Facebook, Instagram’ın özel ileti özelliği olan DM’leri Messenger uygulamasının kodlarıyla yine şekillendirmeye karar verdi. Şirket böylece WhatsApp, Instagram ve Facebook kullanıcılarının birbirleriyle bağlantı kurabilmesini sağlamayı hedefliyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, kendi sosyal medya uygulaması olan Facebook’un gereken hürmeti ve ehemmiyeti görmediğini söylüyordu. O’na göre Instagram gibi uygulamaların ünleri Facebook’a bağlı. Şu anda da bu uygulamaların bu denli popüler olmasının nedeni, son senelerde sık sık skandallara karışan Facebook’un bu uygulamalara özgürlük ve otonomluk sağlaması oldu.

facebook-messenger

Zuckerberg’in kurduğu baskı sebebiyle, hem WhatsApp hem de Instagram kurucuları Facebook‘tan dağıldı. Facebook kurucularından Chris Hughes, uygulamaları birleştirme operasyonunun nedeni olarak Zuckerberg’in işletmesinin hükümet tarafından alaşağı edilmesini güçleştirmek olarak gösteriyor. Federal Ticaret Komiteyi FTC, Facebook’un Instagram ve WhatsApp’ı rekabeti ortadan kaldırmak için alıp almadığını soruşturuyor.

Facebook ayrıca uygulamaların adlarını da değiştirmeyi tasarlıyor. Instagram’ın ismi Instagram from Facebook olarak, WhatsApp’ın ismi de WhatsApp from Facebook olarak değiştirilecek. Ayrıca WhatsApp ve Instagram çalışanları, fb.com uzantılı mailler kullanmaya başlayacak.