Facebook, Harita Uygulamasına Suni Zekâ Dayanağı Getirdi

Facebook, Harita Uygulamasına Suni Zekâ Dayanağı Getirdi

Uslu telefonlarınıza bir adres yazdığınız an o konuma nasıl gideceğinizi saniyeler içerisini bilebilirsiniz ancak daha kırsal bölgelerde bilinmez yollar ve kayıtlı olmayan bölgeler bulunuyor. Bir suni zekâ vasıtayı geliştiren Facebook, OpenStreetMap OSM adlı uygulamayı kullanan bireylerin kayıtlı olmayan yolları ilave etmesini daha da basitleştirdi.

Sosyal medya devi, bugün yaptığı bir söylemeyle beraber kendi haritasını, suni zekâ taşıtıyla beraber kalemtıraşını duyurdu. Suni zekâ vasıtasının başlangıç için Afganistan, Bangladeş, Endonezya, Meksika, Nijerya, Tanzanya ve Uganda’da kullanılabileceğini de belirtti. Facebook, muhakkak bir vakit sonra özelliğini tüm dünyaya yaymayı da kastettiğini belirtti.

facebook

Suni zekâ yardımlı harita, uydu görüntüleriyle beraber çalışıyor. Yola benzeyen görselleri idrak ederek OpenStreetMap platformundakilere gösteren uygulama kullanıcıların etiketleme işlemlerini direniyor. Kullanıcılar da suni zekâ takviyesiyle haritayı bitiriyor.

Natürel ki bu gidişat, anlatıldığından çok daha güç bir biçimde reelleşiyor. Bunun sebebi de ülkelerdeki değişiklikler olarak karşımıza çıkıyor. Daha da sarih konuşmak gerekirse Tanzanya’daki bir yol, Tayland’daki bir yoldan çok daha değişik görünüyor. Ebat, renk, çevresindeki nesneler gibi etmenler nedeniyle yolların benzememesi, suni zihnin işini aşırısıyla güçleştiriyor. Bu nedenden dolayı son karar mercii OSM kullanıcıları oluyor.

Facebook, suni zekâ yardımlı harita uygulamasının yanı gizeme RapiD editörünü de tanıttı. Uydu resimlerindeki yolları otomatik olarak idrak eden taşıt, aynı zamanda hakimiyetlerini de reelleştiriyor. Ayrıca bu taşıt sayesinde ilave edilen yeni yolların tertip edilmesi de olası oluyor.

Facebook’un harita ve konum altyapısı program müdürü Drishtie Patel, Facebook’un OSM bilgilerini olabildiğince doğru yapma mevzusunda ciddi bir uğraş verdiğini belirtti. Patel, “İnsanlar daha yüksek nitelikli haritaları gördüklerinde çok daha pozitif yorumlarda bulundu. Bu surattan OSM’nin en iyi bilgilere sahip olması için uğraşıyoruz. Bunun dışında Facebook’un en esas emellerinden biri insanları birbirine bağlamak ve herkesin haritada bulunduğundan emin olmak. Emelimize erişmek için suni zekâ yardımlı bir harita oluşturduk. Bu sayede küresel anlamda bütün bir haritayı çıkartabileceğiz” ifadelerini kullandı.