Esas Fizik Kanunlarını Denetleten Yeni Bir Karanlık Madde Haritası Yayınlandı

Esas Fizik Kanunlarını Denetleten Yeni Bir Karanlık Madde Haritası Yayınlandı
Bir grup bilim insanının milyonlarca galaksiyi inceleme etmesi neticesinde oluşturulan yeni karanlık madde haritası, bilim insanlarının esas fizik kanunlarına olan bakışını değiştirebilir.

Kavli Enstitüsü’nden fizikçi Chiaki Hikage, bilim dünyasını heyecanlandıran bir bulguda bulunduklarına söyledi. Hikage ve bir grup meslektaşı, karanlık madde yapılarının aşamanın tüm varlığı süresince nasıl büyüdüğünü ortaya çıkarmak için Hawaii’deki 870 megapiksellik Subaru teleskobundan alınan 10 milyon galaksiye ait görüntüyü araştırdılar.

Araştırılan galaksilerden kimileri Dünya’dan milyarlarca ışık seneyi uzaklıkta bulunuyordu. Bu sebeple bilim insanları, bu galaksilerden gelen ışıkları incelerken aşamanın ilk yarıyıllarını inceleme etme fırsatı tuttular. Bu tahliller sırasında yer çekiminin ışığı nasıl büktüğünü dikkatlice araştırdılar.

arXiv’de ön baskısı yayınlanan yeni karanlık madde haritasına göre bilim insanları, âlemdeki karanlık madde yaradılışının sanılandan daha yavaş olduğunu keşfettiler. Bu büyüme, genel görelilik kuramı da dahil olmak üzere tüm esas fizik kanunlarının yetersiz olduğu anlamına geliyor. Yeniden de Hikage’nin haritası kesin bir biçimde onaylanmış değil.

Kaynak : https://futurism.com/hackers-remotely-access-electric-scooter