Ergenekon’un egemen ve savcılarına ‘adi’ dedi tansiyon yükseldi

Ergenekon'un egemen ve savcılarına 'adi' dedi tansiyon yükseldi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün FETÖ kumpas davalarından “Ergenekon” davasına bakan 8 daha önceki egemen ve savcının, “kabahat yalan ve misyonu makûsa kullanma” kabahatlerinden suçlandığı davaya 21 Kasım Çarşamba günü devam edilecek.

İlk derece duruşması sıfatıyla Yargıtay 8. Ceza Dairesince Yargıtay ek binadaki salonda yapılan mahkemenin öğleden sonraki kısmında kurul, maznunların usule ait itirazlarını karara bağladı.

Maznunların, haklarındaki FETÖ azalığı yargılamasından yürüyen suçlamaların bu davayla birleştirilmesi, bu mahkemeyle alakalı misyonsuzluk veya durma kararı verilmesi arzları yalanlandı.

Korunma için söz verilen maznunlar, hazır olmadıklarını belirterek, 3 aylık ek vakit verilmesi arzında bulundu.

Başka kabahatten tutuklu bulunduğu için Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi SEGBİS ile mahkemeye bağlanan maznun Fatih Mehmet Uslu, usul itirazlarını dile getirmek için vakit istediğini ancak kurulun kendisine vakit vermediğini korunarak, “Bu davanın mevzusu Ergenekon’da bizim maznunlara laf hakkı vermememiz. Ama siz o uygulamanın daha aşırısını şu an bize yapıyorsunuz.” dedi.

Ergenekon davasının maznunlarından başka kabahatten tutuklu bulunduğu için SEGBİS ile davacı sıfatıyla mahkemeye bağlanan Bedirhan Şinal ise “Siz bize senelerce laf hakkı vermediniz. Başkanım, bunların hakkı vatana hıyanetten dolaysız idam.” ifadelerini kullandı.

Başka kabahatten tutuklu mağdur Bora Ballı da SEGBİS ile verdiği ifadede maznunlardan davacı olduğunu belirterek, Ergenekon davasında 3 sene tutuklu kaldığını, bu davada FETÖ hıyanet ağının Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarına kumpas kurduğunu söyledi. 

Ballı, “Burada suçlamayı uzatacakları yerde yaşamlarını kararttıkları insanlarla yüzleşsinler.” dedi.

Öbür tutuklu mağdur Bedirhan Şinal da Cumhuriyet Gazetesi’ne bomba atma vakasının kurgu olduğunu, yapı tarafından kayıt dışı istihbarat personeli olarak bu hadisede kullanıldığını söyledi. 

Cumhuriyet Gazetesi bombalaması senaryosunun Ergenekon davasıyla birleştirilmesi için kendisine Zekeriya Öz ve Kadir Altınışık’ın yönerge verdiğini anlatan Şinal, verdiği ifadeler sonrasında davanın Ergenekon ile birleştirildiğini kaydoldu. Şinal, pişman olduktan sonra yapıyı Ergenekon mahkemelerinde deşifre ettiğini ancak bugün suçlanan maznunların bu mevzudaki beyanlarını görmezden geldiğini söyledi.

Laf isteyen maznun Mehmet Ali Pekgüzel de davacı Şinal’ın “Vatan adiyi” ifadeleriyle alakalı kabahat bülteninde bulunulmasını istedi.

Bu laflar üzerine Şinal, “O benim iftihar madalyamdır. Bu işin sonunda idam var, rahat olun.” dedi.

Duruşma Başkanı Haydar Metiner, bugün mahkemeyi tamamlamanın olası olmadığını belirterek, Çarşamba günü davacıların beyanlarının alınmasıyla mahkemeye devam edileceğini bildirdi.

Bu sırada davaya katılma arzı kabul edilen Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Mehmet Ali Çelebi’nin avukatı Hüseyin Ersöz, laf alarak başka kabahatten tutuklu maznunların bu kabahatten de hapsedilmesini arz etti.

Avukat Ersöz, en azından kaçma kuşkusu bulunması sebebiyle tutuksuz maznun Ercan Fırat’ın bu mahkemede hapsedilmesini istedi. Başkan Metiner, hiçbir mevzuda bugün karar vermeyeceklerini, ara kararı davacıları dinledikten sonra vereceğini söyledi.

Mahkemeye 21 Kasım Çarşamba günü devam edilecek.

Öte yandan, maznun Hasan Hüseyin Özese hakkında daha evvel ufalayarak misyonsuzluk kararı ile Yargıtay 9. Ceza Dairesine sevk edilen dava dosyasında Yargıtay Ceza Daireleri Başkanlar Kurulunca Yargıtay 8. Ceza Dairesinin misyonlu olduğuna karar verdiği kaydolunarak, dosyanın bu davayla birleştirildiği bildirildi. Böylece davadaki maznun rakamı 8’e çıktı.

Mahkemede Ergenekon davasına bakan maznunlardan tutuklu daha önceki egemen Hüsnü Çalmuk ile tutuksuz suçlanan daha önceki egemen Ercan Fırat salonda yer alırken “FETÖ azalığı” yargılamasıyla tutuklu öbür maznunlar Fatih Mehmet Uslu, Hasan Hüseyin Özese ve daha önceki savcı Mehmet Ali Pekgüzel,  bulundukları cezaevlerinden SEGBİS ile mahkemeye bağlandı.

Tutuksuz maznun Nihat Topal’ın istinabe yoluyla ifadesinin alınması ve korunma için vakit verilmesi sebebiyle mahkemeye katılmadığı bilindi.

Daha Önceki egemen Sedat Sami Haşıloğlu ile daha önceki savcı Mehmet Murat Dalkuş’un hali hazırda kaçak oldukları, haklarında “silahlı terör örgütü azalığı” kabahatinden tutma kararı bulunduğu belirtildi.