Elon Musk’a Göre, Mars Yolculuğunun Değeri 500.000 Dolar Olacak

Elon Musk'a Göre, Mars Yolculuğunun Değeri 500.000 Dolar Olacak
Mars’a yolculuk pek çok insan için bir hayal olabilir ancak Elon Musk için erişilmesine çok az kalan bir niyet. Musk, şimdiden olası yolculuğun bilet fiyatlarını konuşmaya başladı dahi.

SpaceX, muvaffak olunması hatta inanılması dahi efor projeleri reelleştirerek çok ehemmiyetli işlere imzalaydı. İşletmenin bile CEO’su Elon Musk ise her fırsatta, Mars’a yerleşmeyi ne kadar çok arzuladığını dile getiriyor. Zaferli işletme, Mars’a yolculuğu muhtemel kılabilmek için bir yandan çalışmalarına süratle devam ederken değişik yandan da yolculuğun hakikatleşmesi senaryosunun maliyet hesabını yapıyor.

SpaceX’in Mars yolculuğu için inşa ettiği dev uzay gemisi Starship’in çalışmalarına sürat vermesiyle, Elon Musk’a gelen sualler çoğalmaya başladı. Ünlü CEO, Twitter’dan gelen sualleri titizlikle cevaplarken, bir yandan da gelecek için amaçlarını paylaşıyor. Platform üzerinden Musk’a yöneltilen “Sizce, Mars/Ay yolculuklarının varsayımı kıymeti ne olacak?” sualini yanıtlayan iş adamı, takribî 500.000 dolar ortamında bir değer telaffuz etti. Musk’ın ifadesine göre, bir gün bu yolculukların kıymeti 500.000 dolardan çok daha az olacak hatta 100.000 dolardan dahi az olacağı günler gelecek ve insanlar Dünya’daki konutlarını satıp Mars’a gitmeye karar verebilecek.

Musk, aynı zamanda Mars’a giden bireylerin gidişattan hoşnut olmayarak geri dönmeyi istemeleri halinde, dönüş yolculuğunun fiyatsız olacağına sözlerine ilave etti. Kendisinin kızıl seyyareye gidip, yerleşme olasılığına ise %70 gibi bir olasılık belirledi. SpaceX’in Mars’a yollamayı tasarladığı Starship, ilk olarak insanlı serüvenine Ay’ı kastederek çıkacak. Bu vazife galibiyet ile bitirildikten sonra da Mars yolculuğu için çalışmalara başlanacak.

Kaynak : https://www.cnet.com/news/elon-musk-expects-spacex-ticket-to-mars-will-cost-500000/