Elektronik Sigaradan Kaynaklanan Sırlı Hastalığın Gizemi Çözüldü

Elektronik Sigaradan Kaynaklanan Sırlı Hastalığın Gizemi Çözüldü

Son yarıyılda elektronik sigara kullanan bireylerin akciğerlerinde görülen ve Amerika Birleşik Devletleri’de 2000 bireyde tespit edilen, en az 39 ölümden de mesul olan ‘buğu ciğeri’ isimli hastalıkla alakalı ehemmiyetli belirtiler keşfedildi. Geniş bir tahlil yapan Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Hakimiyet ve İhtiyata Merkezi CDC, yaptığı araştırmalarda bu hastalığa neden olan faktör maddeyi buldu. 

Yapılan çalışmalarda CDC uzmanları, hastalardan ve yaşamını kaybeden şahıslardan aldığı misalleri ayrıntılı incelemelere tabi yakaladı. Oldukça geniş bir yelpazede zehirli ya da riskli madde tahlili yapan uzmanlar, her hadisede ortak olan tek bir maddeye tesadüftü: Vitamin E asetat. 

e sigara

FDA bu maddenin hastalığın nedeni olabileceğine dair ilk bulguları Eylül ayında söylemişti. Bu faktör madde, özellikle el altından satılan THC elektronik sigara likitlerinde sık sık kullanılıyor. Genelde bu malzeme değmesi ve yemesi sıhhatli olarak kabul ediyor. Yeniden de buğulaşmış halini akciğerlere sürüklemenin tesiri elbette ki değişik oluyor. 

Tek neden vitamin E asetat olmayabilir

e sigara

CDC araştırması, vitamin E asetat mevzusundaki kuşkuları destekliyor. Değişik ülkelerdeki olaylarda da aynı faktör maddeye tesadüfüldü. Yeniden de vitamin E asetat vaziyeti tek başına açıklayamıyor

Millet sıhhati uzmanı Scott Becker, “Yaralanmalara neyin neden olduğunu söylemek için bu çalışma büyük bir adım olsa da bu belirtiler öteki potansiyel faktör maddeler ya da bileşenler olması olasılığını devreden çıkartmıyor” diyor. Becker’a göre salgının birden fazla sebebi olabilir. 

Yeniden de CSC mesul bölge idareyicisi Anne Schuchat, yaptığı söylemede vitamin E asetatın temel mesul olduğu mevzusunda “oldukça ciddi biçimde evham uyarıcı” belirtiler edindiklerini söylüyor. Hastalıkta tesirli başka etkenler olsa dahi vitamin E asetatın hakimiyeti, hastalığın dağılmasını yasaklamaya dayanakçı olacaktır.